Distribution planning of magazines
Dergilerin dağıtım planlaması
- Tez No: 196849
- Danışmanlar: DOÇ.DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
vüOZETË Ë ğDERGILERIN DAGITIM PLANLAMASIBu tezin ana amacı, istatistiksel tahmin ve en iyi hizmet seviyesinin belirlenmesiyoluyla, dergilerin toplam basım miktarının ve satış noktalarına günderilen miktarlarıns oen iyi değerlerinin saptanmasıdır. Bu problemdeki temel odünleşim, satılamayan dergi-g üu slerin iadesi yüzünden oluşan maliyet ile yeterli dergi bulunmamasından kaynaklananuu ssatış kaybının maliyeti arasındadır.s Mevcut literatür, sorunu envanter planlamasıuyünüyle incelemekte ve sevk miktarlarının eniyileştirilmesine calışmaktadır. En iyiou s şsdeğerleri, gerşekte kestirimi zor olan ve değişken yapıda olan maliyet değerlerini bazg c gs galınarak bulmaktadır. Ancak, talep dağılımı ve maliyet yapısı ile ilgili pratik sorunlargile gelecekteki belirsizlikler nedeniyle, sadece en iyi basım miktarının bulunmasının yer-ine, iade ve yok satmanın beklenen değerleriyle bunların güven aralıklarının da kararg uvericiye sağlanması gerekmektedir.gBu tezin ilk kısmı, gelecek bir sayı işin son satıcıların talep kestirimi uzerindec üüdurmaktadır. Ozellikle, yok satma durumunda gürülemeyen gizli talebin kestirimiouincelenmiştir.s Ayrıca, kullanılan talep tahmin yünteminin parametrelerinin en iyiodeğerlerinin bulunması işin calışmalar yürütülmüştür. Planlamada kullanılan iki anag cşs u u u us uËstrateji olan yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı planlama aşıklanmıştır. Ikinci kısım,sg sg c syukarıdan aşağı planlamada kullanılabilecek uc alternatif yaklaşımı sunmaktadır.sg üş sü cü uUşuncü kısım ise, normal talep dağılımı varsayımı altında geşerli olan mevcut aşağıdang c sgyukarıya planlama yaklaşımını anlatarak, oluşacak iade ve yok satmanın bulunması işins s cformüller cıkartmaktadır. Daha sonra, bu başarı olşutlerinin değerlerini herhangi biru ş s ü cü gtalep dağılımı varsayımı altında bulan benzetim tabanlı bir yaklaşım tarif edilmektedir.g sSon olarak, bu yüntemlerin bilgisayar uzerinde bir uygulaması yer almaktadır.o ü
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTDISTRIBUTION PLANNING OF MAGAZINESThe main aim of this thesis is to determine the best values of total printingvolume of magazines and the amounts that are sent to sales points, through forecastingand determination of optimum service level to be provided. The basic tradeoï¬ inthis problem is between the cost incurred by the returns of the unsold copies andthe lost sales as a result of insuï¬cient number of copies in a single endpoint. Theexisting literature sees the problem from the inventory planning perspective and triesto optimize the number of copies to be delivered. Based on the costs, which areactually diï¬cult to estimate and dynamic in nature, they calculate the optimum values.However, due to the practical problems regarding the demand estimation, cost structureand the uncertainty of the future, instead of giving only an optimum delivery amount,the expected values of returns and lost sales, together with their conï¬dence intervalsshould be provided to the decision makers.The ï¬rst part of the thesis deals with forecasting the sales endpoint demands forthe future issue. Especially, the handling of the censored demand in case of selloutis analyzed. Also, studies are carried out for ï¬nding the optimum parameters of theforecasting method. The two main strategies used for planning are mentioned: top-down and bottom-up. The top-down approach ï¬rst determines the printing volume anddistributes it to the endpoints. In the second part, three alternative ways of applyingthe top-down approach are discussed. The third part presents the existing bottom-upoptimization approach that is valid under the assumption of normal probability demanddistribution. It then deduces formulas for ï¬nding return and lost sales that would occur.Then, a simulation based approach is described that ï¬nds these performance measures,under any demand distribution assumption. In the end, a computer based illustrationof these methods is given.