Quay length optimization using inventory and stochastic knapsack models
Stokastik knapsack ve envanter modelleri ile iskele uzunluğu eniyilemesi
- Tez No: 196854
- Danışmanlar: PROF. KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
vüOZETË ËSTOKASTIK KNAPSACK VE ENVANTER MODELLERIË Ë ğ ËË ËILE ISKELE UZUNLUGU ENIYILEMESIBu calışma ile, optimum iskele uzunluğunu tayin etmeye yünelik bir metod bulun-şs g oması amaşlanmıştır. Deniz taşımacılığındaki en büyük handikaplardan biri yükleme vec s s g uu uboşaltma işlemlerinin gerşekleştiği yerler olan limanlardaki gecikmeler olduğundan, op-s s c sg gtimum bir iskele uzunluğu elleşleme zamanını azaltmak aşısından büyük ünem taşımaktadır.g c c uu o sAyrıca, bir liman işin daha cok kapasite demek daha cok gemiye hizmet edilmesi vec ş şdaha fazla gelir elde edilmesi anlamına gelmektedir. Bir başka ünemli konu ise, gereksizsoyatırımlardan kaşınılması ve sermaye maliyetinin azaltılmasıdır. Dolayısıyla, üzelliklec oplanlama ve dizayn aşamasında bir limanın optimum uzunluğunun tespiti büyük ünems g uu otaşımaktadır. Bu calışmadaki amacımız, optimum iskele uzunluğunun tespiti uzerindes şs g ücalışarak, bu genel problemin cüzümüne katkıda bulunmaktır. Bu amaşla, ilk olarakşs şo u u cenvanter tabanlı calışmalar yapılmıştır. Bunlar statik modeller olup, gemi geliş veşs s sgidişlerinin dinamik doğasını yansıtmamaktadırlar. Bu nedenle, modeller dinamik pro-s ggramlama teknikleri kullanılarak bu doğrultuda geliştirilmiştir. Ancak, bu modeller deg s sgemi gelişlerinin stokastik üzelliklerini yansıtmadıklarından cok sınırlı kalmaktadırlar.s o şSon olarak, tek bir iskelenin uzunluğunu optimize etmek işin stokastik knapsack ta-g cbanlı bir metod ünerilmektedir. Modeli doğrulayabilmek işin tüm dünya capındakio g c u u şlimanlardan elde edilen veriler kullanılmıştır. Oluşturulan bu son model, birden fazlas sparalel iskelenin bulunduğu durumları yaklaşık olarak yansıtmak uzere kullanılabilir.g s ü
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTQUAY LENGTH OPTIMIZATION USING INVENTORYAND STOCHASTIC KNAPSACK MODELSWithin this study, it is aimed to develop a method to determine the optimal quaylength. Since one of the most signiï¬cant drawbacks of the maritime transportation isthe delays encountered in ports where loading and unloading takes place, an optimalquay length possesses great importance to reduce the handling time in an eï¬cientmanner. Besides, the larger is the capacity of a port, the higher is the number ofships served and the revenue obtained. Another important issue is that it is veryimportant to avoid unnecessary investment and to reduce the capital cost. Hence, thedetermination of optimum capacity of a port becomes a very important issue especiallyduring the port planning and design stage. Our goal in this work is to try to solvethis problem by working on a particular subject: Optimum quay length determination.For this purpose, we ï¬rst propose the use of inventory based models. These are staticmodels and disregard the dynamic nature of the ship arrivals and departures. Wetherefore extended them to also handle this aspect, through dynamic programming.However, these models are also restrictive since they do not consider the stochasticityof ship arrivals. Finally, we propose a method based on the stochastic knapsack modelto determine the optimum length of a single quay. For the validation of the model,real data from the ports all over the world are used. The model can also be used todetermine approximately the situations, where there are more than one quay in parallel.Finally, the model is generalized into a scheme so that the optimal quay length can beobtained by just knowing the daily number of ships, average length of ships arriving,and the average handling rate per day.