A Computer simulation model for seapolat planning
Liman planlamasında bilgisayar benzetimi modeli
  1. Tez No: 56665
  2. Yazar: IŞIKHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
öz LİMAN PLANLANMASINDA BİLGİSAYAR BENZETİM MODELİ Güler, Işıkhan Doktora, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ayşen Ergin Ortak Tez Yöneticisi : Prof.Dr. F. Payidar Genç Eylül 1996, 145 sayfa Bu çalışmada, SIMSCRIPT II. 5 benzetim dili kullanılarak, liman optimizasyonu için SIMPORT'96 programı geliştirilmiştir. Bu program yardımıyla öncelikle liman planlamasını, işletmesini gemi maliyetleri ile liman büyüklüğündeki dengeyi en uygun hale getirilmesini belirlemeye çalışılmaktadır. Bilgisayar benzetim modelinde, gemilerin geliş aralıkları, kuyruk sistemi ve servis zamanları matematiksel olarak yaratılmıştır. Bilgisayar benzetim modeli en uygun rıhtım uzunluğunda gerekli olan yükleme ve boşaltma araçları sayısını belirler ve toplam liman maliyetini en aza indirger. Gemi büyüklüğü, rıhtım uzunluğu, yükleme boşaltma araçları sayıları ve bunların kapasiteleri gibi bazı faktörlerin ekonomik en uygun limanlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan bilgisayar benzetim modeline dayanılarak Kardemir Limanına yönelik bir uygulama yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Optimizasyon, Benzetim, Liman Benzetimi, Liman Planlaması iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER SIMULATION MODEL FOR SEAPORT PLANNING Güler, Işikhan Ph. D, Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ayşen Ergin Co- Supervisor : Prof. Dr. F. Payidar Genç September 1996, 145 pages In this study, using SIMSCRIPT II. 5 simulation language an optimization program SIMPORT'96 is developed to optimize the design and operation of a port where an optimal balance between the cost parameters is seeked. In the computer simulation model, arrival rate of ships, queuing system and service rate are created in the form of mathematical statements. The simulation model minimizes the total annual cost mainly with the optimal combination of quay length and the number of handling equipment which gives the port cost versus the ship cost. The influence of some parameters such as ship sizes, quay length, number of cranes, capacity of cranes, cost of quay were investigated. As a case study, SIMPORT'96 is applied to Kardemir Port and results of optimization are presented for different yearly throughput which give optimum quay length and optimum number of cranes to be utilized. Keywords : Optimization, Simulation, Port Simulation, Port Planning. Ill