Study of surfactant interaction with soils contaminated by heavy metals using voltammetry
Ağır metallerle kirletilmiş topraklarla yüzey aktif maddelerin etkileşiminin voltammetri ile incelenmesi
  1. Tez No: 196853
  2. Yazar: FATMA MELİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN DİRİLGEN, PROF. DR. ZEYNEP ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETAĞIR METALLERLE K RLET LM Ş TOPRAKLARLA YÜZEYAKT F MADDELER N ETK LEŞ M N N VOLTAMMETR LENCELENMESBu çalışmanın amaçları, ağır metal-yüzey aktif madde-toprak etkileşimini tayineden ve kirletilmiş toprağı yüzey aktif madde- ligand sistemi ile temizleyebilecek biryöntem geliştirmektir.Toprak, Trakya bölgesinin Tekirdağ yöresinden alınmıştır. Toprak, değişikderişimlerde ve değişik V/m oranlarında kadmiyum ile 25 saat süre ile kirletilmiştir (Vtoprağın üzerine konulan solüsyon hacmini, m kullanılan toprağın ağırlığını ifade eder). 25saat, önceden yapılan deneylerle kadmiyum ile toprağın dengeye gelmesi için gereklizaman olarak belirlenmiştir.Değişik kadmiyum konsantrasyonları ile yapay olarakkirletilen toprak anyonik yüzey aktif madde, SDS (Sodyum dodesil sülfat) ile mekanikçalkalayıcıda 25 ± 20C sıcaklıkta 25 saat süre ile etkileşime sokulmuştur. SDSkonsantrasyonları kritik misel konsantrasyonunda (CMC), altında ve üstünde alınmıştır.Desorbe olan kadmiyum miktarı Diferansiyel Puls Anodik Sıyırma (DPASV) yöntemi ilebelirlenmiştir. Bu yöntemin parametreleri, yapılan optimizasyon sonucunda -1.15 Vbirikme potansiyeli, 90 saniye birikme zamanı ve 2000 rpm dönme hızı olarakbelirlenmiştir. Asılı Damlayan Civa Elektodu çalışma elektrodu olarak kullanılmıştır.Topraktan desorbe olan kadmiyum miktarının SDS konsantrasyonu ile arttığıbelirlenmiştir.Ağır metal-ligand-yüzey aktif madde sistemini optimize etmek için ön çalışmalaryapılmıştır. EDTA ve metal asidik, nötral ve bazik ortamlarda DPASV ile incelenmiştir vetekrarlanabilir sonuç elde edilememiştir. Bu yüzden farklı bir ligand olarak EN fosfattampon çözeltisi ile kullanılmıştır. Cd-EN tekrarlanabilir sonuçlar vermiştir fakat Cd-EN-SDS suda karışımı emülsiyon oluşturmuştur. DPASV deneyleri, Cd-EN komplekslerininSDS miselleri tarafından alınmadığını göstermektedir. EN, kadmiyum kompleksleşmereaksiyonları için iyi bir ligand olduğu halde, DPASV için optimize edilmiş yöntemparametreleri SDS'in EN varlığında temizleme girişimlerini doğrulamak için yetersizkalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSTUDY OF SURFACTANT INTERACTION WITH SOILSCONTAMINATED BY HEAVY METALS USING VOLTAMMETRYThe objectives of this study were to develop a method to assess the heavy metal-surfactant-soil interaction and to clean the contaminated soils by a surfactant-ligandsystem.Soil was taken from Trakya, Tekirdağ region. The soil samples were artificiallypolluted by cadmium with different concentrations and V/m ratios (where V stands for thesolution volume added on the soil and m for the weight of soil taken) for 25 hours whichwas determined as the equilibrium time of the interaction between cadmium ions and soil.The artificially polluted soil by cadmium at various concentration levels were brought intocontact with anionic surfactant, SDS (Sodium dodecyl sulfate) for 25 hours on a shaker at atemperature of 25 ± 20C. The concentrations of SDS were set at critical micelleconcentration (CMC), below and above CMC level. The amount of remaining cadmiumwas determined by Differential Pulse Anodic Stripping Voltammetry (DPASV) with theoptimized method parameters of -1.10 V of deposition potential, 90 s of deposition time,and 2000 rpm of a stirring rate. Hanging Mercury Dropping Electrode (HMDE) was usedas the working electrode. It was concluded that with the increasing SDS concentration, theamount of desorbed cadmium from the soil increased.Preliminary experiments were done to optimize the heavy metal-ligand-surfactantsystem. Ethylenediamineteraaceticacid (EDTA) and metal interaction was studied underacidic, neutral and basic conditions but no reproducible results were obtained withDPASV. Therefore, another ligand ethylene diamine (EN) was used in combination with aphosphate buffer. Cd-EN peaks were reproducible but Cd-EN-SDS aqueous mixtureresulted in an emulsion formation. DPASV experiments showed that the Cd-EN complexwas not taken into SDS micelle. EN was a good ligand for cadmium complexationreactions. However, the optimized method parameters for DPASV was inadequate toverify the role of SDS for remediation approaches in the presence of EN.