Numerical modeling of water wave propagation using the meshless multiquadric method
Doğrusal ve doğrusal olmayan su dalgası ilerlemesinin ağsız MQ yöntemi ile sayısal modellenmesi
  1. Tez No: 196857
  2. Yazar: YAVUZ TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısmada akışın çevrintisiz olduğu iki boyutta su dalgası ilerlemesi ağsız MQ yöntemi ile sayısal olarak modellenmiştir. İlk bölümde, yöntem klasik doğrusal dalga teorisi sınır değeri problemine uygulanmıştır. İkinci bölümde doğrusal problem, yüzey değişiminin hesaba katılmasının gerektiği doğrusal olmayan serbest yüzey sınır şartları altında çözümlerin nasıl etkilendiğini araştırmak için değiştirilmiştir. Üçüncü bölümde geliştirilen model doğrusal olmayan serbest yüzey sınır şartlarını kullanmakta ve doğrusal olmayan akış fonksiyonlarını girdi olarak kabul etmektedir. Sayısal deney lerin sonuçarı ağsız MQ yöntemi ile doğrusal ve doğrusal olmayan dalgaların mükemmel doğrulukta tahmin edilebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, water wave propagation in two dimensions, where the flowis irrotational, is numerically modeled using meshless multiquadric (MQ) method. Inthe first part, the method is applied to the classical linear wave theory boundary valueproblem. In the second part, the linear problem is modified to investigate how thesolutions are affected under fully nonlinear free surface boundary conditions wherethe free surface deformation needs to be dealt with. The model that is developed inthe third part, uses the fully nonlinear free surface boundary conditions and acceptsnonlinear stream function wave input. The results of the numerical tests show that thelinear waves and nonlinear waves are predicted with excellent accuracy with meshlessMQ method.