Çeşitli şifalı bitkilerde eser element ve bazı önemli polifenollerin tayini
Determination of trace element and some important polyphenols in various herbs
  1. Tez No: 196865
  2. Yazar: SERKAN BAŞGEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA BİLMEZ ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziÇEŞİTLİ ŞİFALI BİTKİLERDE ESER ELEMENT VE BAZI ÖNEMLİ POLİFENOLLERİNTAYİNİSerkan BAŞGELİnönü ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüKimya Anabilim Dalı102 + x sayfa2005Danışman: Yrd.Doç.Dr. Sema B. ERDEMOĞLUBu çalışmada ilk olarak Türkiye'de tedavi amacıyla yaygın olarak kullanılan adaçayı,ısırgan otu, rezene, ıhlamur, papatya, senemaki ve kuşburnu örneklerinde ve bunlarıninfüzyonlarındaki 14 adet makro ve mikro elementin (Ca, Mg, Mn, Fe, Cu, Zn, Al, Ba, Sr, Ni,Co, Cr, Cd, Pb) tayinleri yapıldı. Bu bitkilerin analizlerinden önce bitkilerin çözünürleştirmeişlemleri mikrodalga ile parçalama ve yaş yakma teknikleri kullanılarak yapıldı. Bitkilerdekive infüzyonlarındaki Ca ve Mg derişimleri alevli atomik absorbsiyon spektroskopisi (FAAS)ile, Fe, Cu, Zn, Al, Ba, Mn, Sr, Ni, Co, Cr, Cd ve Pb içerikleri ise indüktif eşleşmiş plazmaatomik emisyon spektroskopi (ICP-AES) teknikleri ile belirlendi. Doğruluk ve kesinliğin testedilmesi amacıyla GBW 07605 sertifikalı referans madde kullanıldı.Bu çalışmanın bir diğer konusu ise Türkiye'de alışılagelmiş biçimde tedavi amacıylakullanılan bu bitkilerin infüzyonlarındaki gallik asit, epikateşin gallat, epigallokateşin,epigallokateşin gallat ve epikateşin polifenollerinin seviyelerini belirlemektir. Polifenollerinanalizi için uygun bir örnek hazırlama basamağından (su içerisine ekstraksiyon) sonra her birpolifenolün eş zamanlı ayrılması, tanınması ve kantitasyonu için ekonomik bir hareketli fazile basit, hızlı ve kesin olan gradient sistem ters faz-HPLC metodundan yararlanılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Element, mikrodalga parçalama, yaş yakma, FAAS, ICP-AES,polifenol, HPLC
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMs. C. ThesisDETERMINATION OF TRACE ELEMENT AND SOME IMPORTANT POLYPHENOLSIN VARIOUS HERBSSerkan BASGELInonu UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Chemistry102 + x pages2005Supervisor: Asst. Prof. Dr. Sema B. ERDEMOGLUIn this study, fourteen macro and micro elements (Al, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mg,Mn, Ni, Pb, Sr and Zn) were determined in the herbs that are widely consumed for medicalpurposes as tea in Turkey such as chamomile (Matricaria chammomile L.), fennel(Foeniculum vulgare), linden (Tilia vulgaris), nettle (Urtica dioical), rosehip (Fr.Rosacaninae), sage (Salvia officinalis) and senna (Cassia anqustifolia) and their infusions. Beforethe analysis of this herbs microwave digestion and wet digestion procedures were performedfor dissolution of herbs. Ca and Mg concentrations in the herbs and infusions were determinedby FAAS, Fe, Cu, Zn, Al, Ba, Mn, Sr, Ni, Co, Cr, Cd and Pb concentrations were determinedby ICP-AES. The accuracy and precision were verified against a GBW 07605 Poplar leavesand Tea certified reference material. The other objective of this study is to establish the levelsof polyphenols such as gallic acid, epicatechin gallate, epigallocatechin, epigallocatechingallate and epicatechin in the infusions of this herbs habitually consumed for medicalpurposes in Turkey. After a suitable sample preparation procedure (water extraction) forpolyphenols analysis, a simple, rapid, and precise gradient RP-HPLC method with aneconomical mobile phase was utilized for simultaneous separation, identification andquantification of individual polyphenols.KEYWORDS: Element, microwave digestion, wet digestion, FAAS, ICP-AES, polyphenol,RP-HPLC