Türkiye'de tüketilen bazı baklagil, kuruyemiş ve şifalı bitkilerde grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometri ile eser element tayini
Evaluation of trace metals in some legumes, dried nuts and fruits and herbs consumed in turkey by graphite furnace atomic absorption spectrometry
- Tez No: 349844
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda gıdalar, besin değerlerinin yanı sıra element içeriklerine bağlı olarak insan sağlığı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileriyle de ele alınmış ve bu konuda çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yaşamsal faaliyetlerin devam ettirilebilmesi için yaygın olarak tüketilen baklagil, kuruyemiş ve bitki gibi besin grupları faydalı yönlerinin yanı sıra, özellikle metal içeriklerine bağlı olarak zararlı etkilere de sahip olabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de yaygın olarak tüketilen beş baklagil (bakla (Vicia faba L.), fasulye (Phaseolus vulgaris L.), nohut (Cicer arietinum L.), kırmızı ve yeşil mercimek (Lens culinaris Medik.)), sekiz kuruyemiş (antep fıstığı (Pistacia vera L.), badem (Purunus dulcis), fındık (Corylus avellana L.), beyaz ve sarı leblebi (Cicer arietinum L.), dut kurusu (Morus spp.), kayısı kurusu (Prunus armeniaca L.), üzüm kurusu (Vitis vinifera L.)) ve on dört şifalı bitki (anason (Pimpinella anisum), çörek otu (Nigella sativa), haşhaş (Papaver somniferum), ıhlamur (Tilia silvestris), kekik (Thymus vulgaris), keten tohumu (Linum usitatissimum), lavanta (Lavandula angustifolia), nane (Mentha piperita), papatya (Matricaria chamomilla), rezene (Foeniculum vulgare), sinemaki (Cassia angustifolia), tarçın (Cinnamomum), yeşil çay (Camellia sinensis) ve zencefil (Zingiber officinale)) örnekleri analiz edilerek Pb, Cd, Ni ve Mn konsantrasyonları Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrometri (GFAAS) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the past few decades, there has been growing interest in evaluation of the minerals and trace metals in a variety of nourishment due to their nutritional properties, beneficial and toxicological health effects. The elemental composition in food samples is of great importance because of their essential or toxic nature. In accordance with this purpose, evaluation of trace metals such as lead, cadmium, nickel and manganese in five legumes (faba bean (Vicia faba L.), kidney bean (Phaseolus vulgaris L.), chickpea (Cicer arietinum L.)) green and red lentil (Lens culinaris Medik.)); eight dried nuts and fruits (pistachio (Pistacia vera L.), almond (Purunus dulcis), hazelnut (Corylus avellana L.), white and yellow roasted chickpea (Cicer arietinum L.), dried mulberry (Morus spp.), dried apricot (Prunus armeniaca), raisin (Vitis vinifera L.)) and fourteen herbal plants (anise (Pimpinella anisum), black cumin (Nigella sativa), poppy (Papaver sonmiferum), lime (Tilia silvestris), thyme (Thymus vulgaris), linseed (Linum usitatissimum), lavender (Lavandula angustifolia), mint (Mentha piperita), chamomile (Matricaria chamomilla), fennel (Foeniculum vulgare), senna (Cassia angustifolia), cinnamon (Cinnamomum), green tea (Camellia sinensis), ginger (Zingiber officinale)) was investigated by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry (GFAAS).