Tekstil boyalarının giderimine tarımsal atık kullanımı
The use of agricultural waste for removal of textile dyes
- Tez No: 196871
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTEKSTİL BOYALARININ GİDERİMİNDE TARIMSAL ATIK KULLANIMIPelin (Koyuncuoğlu) YALÇINİnönü ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Ana Bilim Dalı48 + vii sayfa2005Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sibel (Şık) KahramanTekstil atıksularından boyaların giderimi en önemli çevresel problemlerden birisidir.Atıksulardan boyar maddelerin gideriminde genellikle fiziksel ve kimyasal metotlarkullanılmaktadır. Fakat bu metotların, yüksek maliyet gerektirmesi, giderimin yetersizkalması, düşük seçiçilik ve yüksek enerji tüketimi gibi çeşitli dezavantajları bulunmaktadır.Bu nedenle, çevreden toksik ve kanserojenik boyaları giderebilmek için yeni ve alternatifteknolojilerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Son yıllarda, atık sulardan boya giderimindeadsorbent olarak tarımsal yan ürünlerin kullanıma yönelik önemli bir ilgi vardır.Bu çalışmada, sıvı çözeltilerden boyaları (Astrazon mavi, kırmızı, siyah ve sarı)gidermek için pamuk sapı ve kayısı çekirdeği kabuğu biyosorbent olarak kullanılmıştır. Boyagiderimi üzerine başlangıç pH'sı ve boya konsantrasyonu, adsorbent miktarı, adsorbentpartikül büyüklüğü ve çalkalama hızı gibi çeşitli deneysel parametrelerin etkisi çalışılmış veoptimum deneysel koşullar belirlenmiştir. Sonuçlar, adsorbent miktarının artmasına veadsorbent partikül büyüklüğünün azalmasına bağlı olarak boya giderim oranının arttığınıgöstermektedir. İki tarımsal atık ile boyaların renginin giderimi başlangıç boyakonsantrasyonuna bağlı olarak değişmektedir. Pamuk sapı, kayısı çekirdeğine göre boyalarınrengini daha etkili bir biçimde gidermektedir.Çalışmanın diğer bir kısmında, bir toprak bakterisi olan P. aeruginosa üzerine işlemöncesi ve sonrası boyaların antibakteriyal etkisi belirlendi. Tarımsal atıklar ile bu boyalarınrenginin giderimi P. aeruginosa üzerine olan toksik etkilerini azaltmaktadır. Toksik etkidemeydana gelen bu azalış çevre biyoteknolojisi ve atık detoksifikasyonu açısından oldukçaönemlidir.Bu çalışma pamuk sapı ve kayısı çekirdeği kabuğunun atık su arıtımında boyarmaddelerin renginin giderimi için düşük maliyetli bir alternatif olarak kullanılabileceğinigöstermektedir.ANAHTAR KELİMELER: Anti-bakteriyel etki, Tekstil boyaları, Renk giderimi, Tarımsalatık
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE USE OF AGRICULTURAL WASTE FORREMOVAL OF TEXTILE DYESPelin (Koyuncuoglu) YALCINInonu UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Biology48+ vii pages2005Supervisor: Assist. Prof. Sibel (Şık) KahramanThe removal of dye from textile effluents is one of the most significant environmentalproblems. The elimination of colored substances in wastewater is based mainly on physical orchemical methods. But, these methods have several disadvantages like high cost, incompleteremoval, low selectivity and high energy consumption. Therefore, there is a need to developinnovative and alternative technologies that can remove toxic and carcinogenic dyes fromenvironment. In recent years, there has been considerable interest in the use of agricultural by-products as adsorbents for removal of dyes from wastewater.In this study, two agricultural wastes, cotton stalk and apricot seed bark were used as abiosorbent for color removal of dyes (Astrazon Blue, Red, Black and Yellow) from aqueoussolutions. The effect of various experimental parameters on dye removal such as initial pHand dye concentration, adsorbent amount, adsorbent particle size and agitation rate werestudied and optimal experimental conditions were determined. The results showed that asamount of the adsorbent was increased, the percentage of dye removal increased accordingly.The ratios of dye removal increased as the adsorbent particle size decreased. The removal ofcolor from dyes by two agricultural wastes was clearly dependent on the initial dyeconcentration of the solution The dye removal efficiency of two agricultural waste was in theorder cotton stalk > apricot seed bark.In addition, antibacterial effect of untreated and treated dyes on a soil bacterium, P.aeruginosa was determined. The decolorization of these dyes with agricultural wastes reducedthe toxic effect on P. aeruginosa. This reduction in toxic effect is important both in respect ofenvironmental biotechnology and waste detoxification.This study has indicated that cotton stalk and apricot seed bark could be employed aslow-cost alternatives in wastewater treatment for the removal of color from dyes.KEYWORDS: Agricultural wastes, Antibacterial effect,Textile dyes, Color removal