YBCO(123) sisteminin Co/Mo katkılı kalın film üretimi ve genel karakterizasyonu
Thick film fabrication of Co/Mo substituted YBCO(123) system and general characterization
  1. Tez No: 196880
  2. Yazar: NURCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜPHAN YAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziYBCO (123) SİSTEMİN Co/Mo KATKILI KALIN FİLM ÜRETİMİVE GENEL KARAKTERİZASYONUNurcan DOĞANİnönü ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüFizik Anabilim Dalı70+ix sayfa2005Danışman: Prof. Dr. M. Eyyüphan YAKINCIBu çalışmada katkısız YBCO, kobalt ve molibden katkılanmış YBCO örnekler katıhalreaksiyon yöntemi kullanılarak önce bulk olarak hazırlanmış ve sonrada bulk yapı mekanikolarak zımparalanarak kalın film haline getirilmiştir. Katkılamaların hazırlanan örneklerinfiziksel, elektriksel ve manyetik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir.Katkısız YBCO kalın film ve bulk örnekler için optimum özellikler elde edilmiştir.Ancak Co ve Mo katkılanması belli bir kritik katkılama değerinden sonra YBCO sistemüzerinde farklı bir yapılaşma meydana getirmiştir.Bu çalışmanın sonucu olarak, katkılama işlemlerinden sonra YBCO'nun elektriksel,manyetik ve mikro-yapısı üzerinde bir iyileştirme yapmadığı bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Süperiletkenlik, YBCO sistemi, Katıhal reaksiyon yöntemi,Süperiletken film
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisTHICK FILM FABRICATION OF Co/Mo SUBSTITUTED YBCO (123)SYSTEM AND GENERAL CHARACTERISATIONNurcan DOĞANİnönü UniversityGraduate School of Naturel and Applied SciencesDepartment of Physics70+ix sayfa2005Supervisor: Prof. Dr. M. Eyyüphan YAKINCIIn this work, undoped YBCO, Cobalt and Molybdenum doped YBCO samples havebeen prepared in a bulk form initially by using solid-state technique and then mechanicallyrubbed and thick film form have been obtained. The effects of doping on physical, electricaland magnetic properties of the samples prepared have been investigated.We obtained optimum properties for undoped YBCO thick film and bulk samples.However, after a critical doping value, Co ve Mo doped samples were produced a differentformation on the YBCO system.As a result of this work, we found no improvement on the electrical, magnetic andmicro-structural properties of YBCO after doping process.KEYWORDS: Superconductivity, YBCO System, Solid State Method, Superconductor film