Açık arttırmalı tomruk satışlarında fiyat oluşum sürecinin incelenmesi (Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Investigating the pricing process in the timber sales by auction (the example of Kahramanmaraş Regional Forest Directorate)
- Tez No: 196894
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Economics, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü (KOBM) ve bağlı yedi devlet ormanişletmesinde asli orman ürünü satışları incelenmiştir. Üretimin maliyet yapısı ve önemlimaliyet öğeleri belirlenmiş, açık artırmalı satışlarda fiyat oluşum süreci, fiyatı etkileyenfaktörler ile talebin yapısı analiz edilerek, bölge ve işletme düzeyinde optimum pazarlamakarmalarının, uygun pazarlama politikalarının oluşturulmasına yardımcı olmak ve böyleceorman işletmelerinin sürdürülebilir yönetimine katkı sağlamak amaçlanmıştır. 2001-20003dönemine ilişkin veriler ve çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak aşağıdaki bulgular eldeedilmiştir: KOBM bazında oluşturulacak mal karmasında tomruk, yakacak odun ve kağıtlıkodun en önemli yeri tutmaktadır. Asli orman ürünlerinin %60,7'si açık arttırmalı satışyöntemi ile satılırken, satış gelirlerinin %76,2'si açık arttırmalı satışlardan elde edilmiştir.Merkezi verilerle hesaplanan maliyet bedellerinin işletme bazında gerçekleşmelerlehesaplanan maliyet bedellerine yakın olduğu ve bölgesel koşullara uygunÖZET (devam ediyor)düştüğü anlaşılmıştır. Ancak tarife bedellerinin merkez yerine işletmeler bazındabelirlenmesinin daha uygun olacağı sonucuna varılmıştırAndırın Orman İşletmesi'nde 3.SNBÇZ tomruk fiyatlarını etkileyen en iyi mevsimin sonbaharve en iyi ayın ekim, Kahramanmaraş Orman İşletmesi'nde ise en iyi mevsimin sonbahar, eniyi ayın eylül olduğu saptanmıştır. Bölge bazında 3.SNBÇZ tomruğun fiyatını etkileyen enönemli faktörlerin; talep düzeyi, arzın düzeyi, ihale zamanı, üretimin kalitesi vestandardizasyona uyum derecesi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca söz konusu Ormanİşletmelerinde 3.SNBÇZ tomruk için yaklaşık 70 milyon TL üzerindeki fiyatlarda esneklikdeğerleri E>1 bulunduğu için, bundan yüksek MUB'lerden indirim yapılmasının talebinartacağı anlaşılmıştır. Bu sonuçlara göre, piyasaya yönelik talep analizlerinin yapılması,talebe göre üretimin ayarlanması, rakip işletmeler arasında ihale tarihlerinin planlanması,kaliteli ve standartlara uygun mal üretilmesi gerektiği ortaya konmuştur.Anahtar Sözcükler : Kızılçam Tomruk, Açık Artırmalı Tomruk Satışı, Fiyat OluşumunuEtkileyen Faktörler, Pazarlama Politikaları, K.Maraş Orman BölgeMüdürlüğü.Bilim Kodu : 502.05.01
Özet (Çeviri)
In this study, the principal products and sales are investigated and the cost structure ofproduction and important cost elements are determined. Also, the pricing process in the salesby auction and the factor affecting on price and the price elasticity and structure of demandare analysed in Kahramanmaraş Regional Forest Directorate (KOBM) and seven State ForestEnterprises dependent on KOBM. It was aimed to improve and apply optimum mix ofmarketing and suitable market policies for the region and enterprise bases, and so, to providethe contribution for the sustainable management of forest enterprises. The below results areobtained by using the data in the period of 2001-2003 and various statistic methods. Thetimber, firewood and pulpwood take place the most important part in the mix of goods ofKOBM. The sale incomes were obtained in 76,2% from auctions while the sales of principalforest products were made in 60,7% from auctions. It has been understood that the cost pricecalculated by central data is suitable for the conditions of local and enterprises. In addition, ithas been concluded that determining stumpage value on enterprise base is more suitableinstead of determining of it by OGM.ABSTRACT (continued)It is determined that the best season affecting the sale price of third class normal sized redpine timber (3.SNBÇz) in Andırın Forest Enterprise is autumn and the best month is October.However, the best season affecting the sale price of 3.SNBÇz in Kahramanmaraş ForestEnterprise is autumn and the best month is September. On the base of the region, the mostimportant factors affecting the price of 3.SNBÇz are: demand and supply level, time ofauction, quality and appropriateness grade to standardization in timber production. Also, itwas understood that discounting price over 70 million TL would increase demand for timberbecause the values of the price elasticity were bigger than 1 (E>1) over this price for3.SNBÇZ in Andırın and Kahramanmaraş Forest Enterprises. Consequently, it is turned outthat the analyses of demand for timber should be made, production should be arranged fordemand, time of auctions between rival enterprises should be planned, and the goods suitablefor standard and high in quality should be produced.Keywords : Red Pine Timber, Timber Sale by Auction, Factors Affecting AuctionPrice, Marketing Policies, K.Maraş Forest Regional Directorate.Science Code : 502.05.01