Orman işletmelerinde odun hammaddesi satış fiyatlarının analizi (Isparta Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Analysis of timber sale prices in forest enterprises (The example of Isparta Regional Forest Directorate)
- Tez No: 295220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Isparta Orman Bölge Müdürlüğü (IOBM) örneğinde açık arttırmalı satışlarda fiyat oluşum sürecinin incelemek ve satış fiyatını etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmada, odun hammaddesi satışlarında en uygun pazarlama stratejisinin geliştirilmesine ve uygun pazarlama karmasının oluşturulmasına yardımcı olacak öneriler getirilmeye, devlet orman işletmelerinde pazarlama ve ekonomik sürdürülebilirlik konularına dikkat çekilmeye çalışılmıştır.Çalışmada kullanılan materyal Isparta Orman Bölge Müdürlüğü'ne (IOBM) bağlı işletme kayıtları ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) verilerinden elde edilmiştir. İstatistiksel analizlerinin gerçekleştirilmesinde SPSS 17.0 paket programı kullanılmış, ayrıca hesaplamalar, tabloların oluşturulması ve tezin yazımında MS Office programlarından faydalanılmıştır.IOBM mal karmasındaki en önemli ürünler tomruk, lif yonga ve yakacak odundur. Ürünlerin %55,2'si açık arttırmalı satış yöntemi ile satılırken, satış gelirlerinin %74'ü açık arttırmalı satışlardan elde edilmiştir. Ayrıca, merkezi verilere göre hesaplanan maliyet bedelinin işletme düzeyinde gerçekleşmelere ve işletmelerin yöresel koşullarına uymadığı anlaşılmıştır.Bölge müdürlüğünde, genel olarak satış fiyatı oluşumu açısından en iyi yılın 2005 en kötü yılın 2007 yılı olduğu ortaya koyulmuştur. Mevsim etkisi incelendiğinde, bölge müdürlüğü genelinde satış fiyatları üzerinde sonbaharın olumlu, ilkbaharın olumsuz etkisi bulunmuş, ay etkisinde de benzer sonuçlar saptanmıştır. Bucak ve Sütçüler Orman İşletmelerinde üçüncü sınıf normal boy kızılçam tomruk satış fiyatlarını etkileyen en önemli faktörler; maden direk düzeyi, sanayi odunu düzeyi, arz-talep düzeyi ve standardizasyon, parasal etkenler ve ihale zamanı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the pricing process in the sales by auctions and the factors affecting the sale price in the example of Isparta Regional Forest Directorate (IRFD). Based on the results, proposals were made to improve the optimum marketing strategy in timber sales and compose appropriate mix of marketing. Also, the importance of marketing function and economic sustainability in forest enterprises were pointed out.The material used in this study was provided from state forest enterprises? records and General Directorate of Forestry (GDF)?s data. Statistical analyses were performed using SPSS 17.0 package program. In addition, MS Office programs were used to compose tables and to make calculations.Timber, chip wood and firewood are the most important products in IRFD?s mix of goods. The sale incomes were obtained in 74 % from auctions while the sales of products were made in 55.2% from auctions. Also, it has been understood that the cost price calculated by GDF?s data is not suitable for the conditions of local enterprises.In general, the best year, regarding the sale price was 2005 and the worst year was 2007 within the regional directorate. Season effect on sale price was determined and found that autumn had a positive and spring had a negative effect on sale prices within the region and similar results were found about month effect. In Bucak and Sütçüler Forest Directorates, the most important factors affecting the price of third class normal sized red pine timber are: mining pole level, packing wood level, demand supply level and standardization, monetary factors and time of the auction.