Avrupa Birliği çevre mevzuatına uyum çerçevesinde Türkiye'deki çevresel etki değerlendirme çalışmalarının incelenmesine yönelik bir araştırma
Research on the Turkish environment impact assessment under the EU environmental legislation
  1. Tez No: 196918
  2. Yazar: GÜL BAŞAK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN NURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETAVRUPA BİRLİĞİ ÇEVRE MEVZUATINA UYUMÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE'DEKİ ÇEVRESEL ETKİDEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARININ İNCELENMESİNEYÖNELİK BİR ARAŞTIRMAEKİNCİ, GÜL BAŞAKYüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı BölümüTez Yöneticisi: Prof. Dr. Engin NURLUEkim 2006, 145 sayfa20. yüzyılda tarım toplumundan sanayi toplumunageçilmesiyle birlikte çevre sorunları tüm insanlığı tehdit ederboyutlara ulaşmıştır. Bunun üzerine Batı ülkeleri merkeziNairobi'de bulunan ve kısa adı UNEP (United NationsEnvironmental Program-Birleşmiş Milletler Çevre Programı) olanbir teşkilat kurmuş ve çalışmalarına başlamışlardır. Çevreninkorunmasının ancak, çevreye zararlı olabilecek etkileri en başındanbelirleyip, bu etkiler gerçekleşmeden önce müdahale etmekolduğunun bilincine varmışlardır. UNEP' in kuruluşundan beriönem verdiği çalışma alanlarından biri, özellikle gelişmekte olanülkelerde, kalkınmanın gereği olan faaliyetlerin çevre üzerinde olanolumsuz etkilerini baştan belirleyebilmek ve bu olumsuzluklarThis document was created by the trial version of Print2PDF. !Once Print2PDF is registered, this message will disappear.!Purchase Print2PDF at http://www.software602.comortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri tespit etmek ve tümuygulama aşamasında bu etkilerin ve önlemlerin izlenmesi vedenetlenmesini amaçlayan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)uygulamaları olmuştur. 20. yüzyılın sonlarına doğru toplumlarçevre politikalarını oluşturmaya başlamışlar ve Çevresel EtkiDeğerlendirmesi ülkelerin çevre mevzuatlarında yer almayabaşlamıştır.Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, uygulamalarda birliksağlanması amacıyla Avrupa Birliği'nin çıkarmış olduğu ÇEDDirektiflerine uymakla yükümlüdürler. Bu amaçla ulusalmevzuatlarını da bu çerçevede şekillendirmektedirler. Türkiye,Avrupa Birliği'ne katılım sürecine girmiş bir ülke olarak ulusalmevzuatında belirtilen direktiflere uyum sağlama çabasındadır.Bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeçevre mevzuatındaki Çevresel Etki Değerlendirmesi'ne yönelikçalışmalarda yapmış olduğu değişiklikler incelenmiştir.This document was created by the trial version of Print2PDF. !Once Print2PDF is registered, this message will disappear.!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESEARCH ON THE TURKISH ENVIRONMENT IMPACTASSESSMENT UNDER THE EU ENVIRONMENTALLEGISLATIONEKİNCİ, GÜL BAŞAKMSc in Landscape Architecture, MSc DissertationLecturer in charge: Prof. Dr. Engin NURLUOctober 2006, page 145During the 20th century as we moved away from agricultureto industrial production, we faced environmental threats. This ledto the introduction of UNEP (United Nations EnvironmentProgram), which was formed in the west, based in Nairobi. UNEP isthe designated authority of the United Nations system inenvironmental issues. Its directive is to coordinate the developmentof environmental policy agreements by keeping the environmentunder review. To protect the environment, UNEP formulated andimplemented environmental policies and considered the impact ofthe environmental threats in advance and prevented it fromhappening. Since the formation of UNEP, one of the importantissues, in particular in developing countries, has been to prevent thecauses of environmental effect in the developing stage ofThis document was created by the trial version of Print2PDF. !Once Print2PDF is registered, this message will disappear.!Purchase Print2PDF at http://www.software602.comindustrialisation. In order to monitor and implement, UNEPprovided help to the developing countries to establish their ownenvironmental legislations. Towards the end of 20th century,developing countries have established enviromental legislations,written environment laws and included Enviromental ImpactAssessment in their environmental legislations.Members of the EU have to organise and run environmentalimpact assessments under the EU legislation. EU members haveenvironmental legislations which includes environmental impactassessments. As Turkey is in the EU adaptation process, the nationallegislations on environment directives are followed closely.In this paper we look at the changes on the EnvironmentalImpact Assessment, which is in the Turkish EnvironmentalLegislation, during the EU adaptation process.This document was created by the trial version of Print2PDF. !Once Print2PDF is registered, this message will disappear.!Purchase Print2PDF at http://www.software602.com