Enerji iletim tesislerindeki çevresel etki değerlendirilmesi uygulamalarının Avrupa Birliği uygulamaları ile karşılaştırılması
Comporison of the enviromental impact assesment application on energy transmission facilities with the European Union applications
- Tez No: 196723
- Danışmanlar: DR. NİHAT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Enerji letim Tesislerindeki Çevresel EtkiDeğerlendirmesi uygulamaları Avrupa Birliği uygulamaları ilekarşılaştırılmıştır. Bu amaçla, çalışmada, Çevresel Etki Değerlendirmesiile ilgili tanımlar, Çevresel Etki Değerlendirmesi, Dünyada ve Türkiye'deÇevresel Etki Değerlendirmesinin gelişimi, Çevresel EtkiDeğerlendirmesi Yönetmeliğindeki süreçler tanımlanmıştır.Avrupa Birliğindeki Çevresel Etki Değerlendirmesi uygulamaları veTürkiye'deki Çevresel Etki Değerlendirmesi mevzuatının Avrupa BirliğiÇevresel Etki Değerlendirmesi Direktifleri ile uyumu değerlendirilmiştir.Enerji letim Tesisleri (iletim hatları, trafo merkezleri, şalt sahaları)Çevresel Etki Değerlendirmesi uygulamaları Avrupa Birliği Çevresel EtkiDeğerlendirmesi Direktifleri çerçevesinde karşılaştırmak üzere, Enerjiletim Tesisleri ile ilgili bilgiler, Çevresel Etki Değerlendirmesinin anılantesisler için gerekliliği, Enerji letim Tesislerinin olası çevresel etkileri,Enerji letim Tesislerinin işletmesinden kaynaklı Elektrik Alanı veManyetik Alan ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.ivSonuç ve öneriler bölümünde Avrupa Birliği uyum sürecinde genel veEnerji letim Tesisleri özelinde Çevresel Etki Değerlendirmesiuygulamalarına ilişkin sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Bilim Kodu : 903 . 2 . 021Anahtar Kelimeler : Çevresel Etki Değerlendirmesi, Enerji iletim Tesisi,Elektrik Alanı ve Manyetik AlanSayfa Adedi : 169Tez Yöneticisi : Dr.Nihat EROĞLU
Özet (Çeviri)
In this study, Enviromental Impact Assesment applications on EnergyTransmission Facilities are compared with in the European UnionApplications. For this concept, definitions related with EnviromentalImpact Assesments, the development of Enviromental ImpactAssesment in the world (in Europe) and in Turkey, the process withinthe Enviromental Impact Assesment Regulation are defined andEnviromental Impact Assesment applications within European Unionand the compatibility between both regulations are evaluated. Tocompare the Enviromental Impact Assesment Applications on EnergyTransmission Facilities (transmission line, substations, switchyardsetc.) within the frame of European Union Enviromental Assesmentdirectives, information about Energy Transmission Facilities, necessityof Enviromental Impact Assesment for these facilities mentionedabove, probable environmental impact of Energy TransmissionFacilities electrical and magnetic field caused by those facilities and theto prepare Enviromental Impact Assesment Report for EnergyTransmission Facilities, which will be a sample for prepare a guideconcerning the facility according to European Union EnviromentalviImpact Assesment directives and commets related with theEnviromental Impact Assesment Applications within Turkey, regardingwith the adaptation process to European Union are mentioned.Science Code : 903 . 2 . 021Key Words : Enviromental Impact Assesments, EnergyTransmission Facilities, Electrical and MagneticAreaPage Number : 169Adviser : Dr. Nihat EROĞLU