So4 anacı üzerine aşılı syrah asma fidanlarının büyüme ve gelişmesi üzerine biyouyarıcıların etkileri
The effects of biostimulans on growth and development of syrah vine saplings grafted on so4 rootstock
  1. Tez No: 196949
  2. Yazar: ASLI POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADETTİN GÜRSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
SO4 ANACI ÜZERİNE AŞILI SYRAH ASMA FİDANLARININBÜYÜME VE GELİŞMESİ ÜZERİNE BİYOUYARICILARIN ETKİLERİAslı POLATÖZETBu çalışma 2006 yılında asma fidanlarının büyüme ve gelişmesi üzerine biyouyarıcılarınetkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 10 litrelik saksılara dikilen bir yaşındaki asmafidanlarında 2006 yılı vegetasyon periyodu başında, iki biyouyarıcının (Agrozym ve Almina) dörtfarklı dozunun (0, 5, 10, 20 gsaksı-1) uygulanmasıyla yürütülmüştür.Deneme alanından alınan bitki ve toprak örneklerinden, bitki ve toprak özellikleri ile bitkibesin maddeleri analizleri yapılmıştır.Bitki örnekleri analiz edildiğinde biyouyarıcıların genel olarak bitki gelişimi üzerine olumluetkileri saptanmıştır. Her iki biyouyarıcı da gözlerin sürme tarihlerinde önemli bir değişiklikolmazken, sürgün uzunluğunu ve ağırlığını, klorofil miktarını, kök uzunluğunu ve ağırlığını önemlioranlarda artış sağlamıştır.Besin maddesi analizlerinde, yaprakta makro elementlerin (N, P, K, Ca, Mg, S) oranlarındakontrole göre artış olmazken, mikro elementlerin (Mn, Fe, Zn, Mo, B) alımını büyük ölçüdeartırmıştır. Aynı zamanda uygulama dozu arttıkça, mikro elementlerin alım oranında bir azalmasaptanmıştır. Yapraktaki Mn ve Fe oranları her iki biyouyarıcının (Agrozym ve Almina) 10 g.saksı-1uygulamalarından elde edilirken, Zn ve B değerlerinde ise uygulama dozu arttıkça alım oranlarındakontrol grubuna göre azalan bir artış olduğu saptanmıştır.Yine yapraklarda olduğu gibi, Agrozym ve Almina biyouyarıcıları kökte N, P, K, Ca ve Mgalım oranlarını ya hiç etkilemediği ya da önemsiz derecede bir artış olduğu saptanırken, Mn, Fe, Cu veZn alım oranlarını önemli düzeyde artırmıştır.Toprak örneklerinde yapılan analiz sonuçlarında ise, Agrozym ve Almina' nın toprak pH' sıve EC' si, topraktaki kireç ve organik madde miktarı üzerine etkilerinin olmadığını veya çok azolduğu saptanmıştır. Topraktaki besin elementlerine bakıldığında ise K, Mn, Fe, Cu, Zn miktarlarındaönemli bir değişiklik olmazken, N, P, Ca ve Mg varlığını önemli düzeyde artırmıştır.Ayrıca, biyouyarıcılar bir kısım enzim ve amino asitleri içermesinden dolayı bitki gelişimibakımından son derece önemli bir role sahipken, asma vegetasyon süresi boyunca, Şanlıurfa yöresindegörülen aşırı sıcaklıklar nedeniyle, enzim ve proteinlerin yapısı bozulduğundan, bitki gelişimi üzerineetkileri azalmaktadır.Sonuç olarak Agrozym ve Almina biyouyarıcıları hem bitki gelişimi hem de besin maddesialım oranlarında büyük bir artış sağladığı saptanmıştır. Ayrıca, yine toprakta bazı besin maddelerinin,miktarlarını artırırken, toprak yapısı üzerine etkilerinin görülmesi için biyouyarıcılarla birkaç yıl üstüste uygulanması gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF BIOSTIMULANTS ON GROWTH AND DEVELOPMENTOF SYRAH VINE SAPLINGS GRAFTED ON SO4 ROOTSTOCKAslı POLATSUMMARYThis study was conducted to determine the effects of biostimulants on growth of grapesapling in 2006. The experiment was corried out by employing two different biostimulants (Agrozymand Almina) at four different dosages (0, 5, 10, 20 g per pot) in one year old grape sapling planted in10 liter of pots in 2006 vegetation period.Plant and soil properties and plant nutrient analyses were done using plant and soil samples.It was found that biostimulants, overal, caused positive effects of plant growth. While bothbiostimulants did not lead to any changes at budding dates, the shoot length and weight, cholorophillevel, root length and weight increased to a great extend.Whilst macro plant nutrient of levels (N, P, K, Ca, Mg, S) did not change, the micro nutrients(Mn, Fe, Zn, Mo, B) increased greatly. Increased application doses, led to decrease in micro nutrientintake. With the increase in biostimulant doses, the micro nutrient levels increased with on decreasingvelocity compared to the control. Highest level of Fe and Mn in leaves was obtained for bothbiostimulants with 10 g per pot dose, However, Zn and B levels tended to be decreased by increasingbiostimulants dose comparing to control group.As with leaves, both agrozym and Almina did have no effect on N, P, K, Ca and Mg in roots.On contrary Mn, Fe, Cu and Zn intake increased.In soil analyses, it was found that Agrozym and Almina, had little, if any, effect of soil pHand EC and clay and organic matter level of soil. K, Mn, Fe, Cu and Zn increased dramatically.In addition, since biostimulants include some enzyme and aminoacids, thay have crocial,importance on plant growth. However, as a result of extreme day time temperatures in Şanlıurfatroughhout grape vegetation period, the enzyme and protein structures are demolished and so theireffects decrease.To conclude, Agrozym and Almina stimulated both plant growth and plant nutrient intake. Inaddition, while, the levels of some nutrients in soil increased. In order to see positive effects ofbiostimulants on soil structure, the biostimulants should be applied successive years.