Harran Ovası yeraltı suyu kalitesinin araştırılması
Investigation of groundwater quality of the Harran Plain Turkey
  1. Tez No: 196950
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
HARRAN OVASI YERALTI SUYU KALİTESİNİN ARAŞTIRILMASIMuhammed Said GÜLLÜOĞLUÖZETYeraltı suları her zaman için insanlar tarafından içme ve sulama içinkullanılan en güvenilir kaynak olmuştur. Çünkü yeraltı suları, yüzeysel sularaoranlara daha güvenilir ve dengeli bir yapıya sahiptir.Harran ovasında yeraltı suyu kullanımı içme ve sulama suyu ihtiyaçlarınıkarşılamakta kullanılmaktadır. Harran ovasının yer altı suyunun kalitesini belirlemekiçin; ova genelinde 24 ayrı noktada numune almak için kuyular belirlenmiş. Buörnekleme noktalarından 9 aylık periyotta ayda bir defa (Ekim 2005-Haziran 2006)numuneler yapılmıştır. Alınan numunelerde arazide ve laboratuar ortamında çeşitlianalizler yapılmıştır. Bu analizler sırasında her numunede Ca+, Mg+, Na+, K+, Cl-,SO4-2, HCO3-, NO3, toplam katyon, toplam sertlik, kalsiyum karbonat sertliği,magnezyum karbonat sertliği, pH, EC, çözünmüş oksijen sıcaklık, TDS, bulanıklık,SAR, RSC, %Na, toplam anyon ve toplam iyon, parametreleri elde edilmiştir. Çıkansonuçlar doğrultusunda içme suyu ve sulama suyu kalitesini belirlemek içindiyagram çizilmiştir, ayrıca standart ve yönetmeliklerdeki değerlerle karşılaştırılaraknumune alınan kuyulardaki suyun kalitesi belirlenmiştir.Bu çalışmayla Harran ovasındaki yeraltı suyu kalitesinin belirlenmesindeönemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF GROUNDWATER QUALITY OF THE HARRAN PLAIN TURKEYMuhammed Said GÜLLÜOĞLUSUMMARYUnderground waters, which are used for drinking and watering, always arethe most reliable source for humans. Because, underground waters have morereliable and stable structure than ground waters.In Harran Plain, underground waters are used for drinking and watering. Todetermine the quality of the underground waters of Harran Plain, we assign 24different well around the plain for taking sample. From these sampling points, wemade samples once a month, in 9-month periods (October 2005-June 2006). Wemade various analyses in these samples, in field and laboratory. In these analyses, weobtained Ca+, Mg+, Na+, K+, Cl-, SO4-2, HCO3-, NO3, total cation, total hardness,calcium hardness, manganese hardness, pH, EC, dissolved oxygen, temperature,TDS, turbidity, SAR, RSC, %Na, total anion and total ion parameters for eachsamples. As a result of these analyses, to determine the quality of watering anddrinking water, we draw diagrams; furthermore we compared samples? results withstandards and regulations.As a result of this study, we obtained important data?s to determine thequality of the underground waters of Harran Plain.