Şanlıurfa ilinde güllerde (Rosa spp.) erik nekrotik halkalı leke virüsü (pnrsv)'nün ELISA ve RT-PCR yöntemleriyle saptanması
The determination of prunus necrotic ring spot viruse by ELISA and RT-PCR methods on rose (Rosa spp.) in şanliurfa
  1. Tez No: 196957
  2. Yazar: SEZER GÜRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ŞANLIURFA İLİNDE GÜLLERDE (Rosa spp.) ERİK NEKROTİK HALKALI LEKEVİRÜSÜ (PNRSV)'NÜN ELISA VE RT-PCR YÖNTEMLERİYLE SAPTANMASISezer GÜRANÖZETBu araştırma Şanlıurfa il ve ilçelerinde güllerde Erik Nekrotik Halkalı LekeVirüs (PNRSV)'ünü saptamak için yapılmıştır. Yapraklarda sararma, benekleşme veklorotik lekeler, yaprak alanında küçülme ve boğum aralarında kısalma biçimlerindesimptomatolojik belirti gösteren 19 örnek toplanmıştır. Örnekler Şanlıurfa Merkez,Birecik Merkez ve Bozova Merkez'inde resmi parklardan ve bahçelerinden Mayıs2005 döneminde toplanmıştır.Toplanan 19 örneğin dört tanesi (%21.05) ELISA yöntemiyle Prunus NecroticRing Spot Virüsü ile bulaşık olarak tespit edilmiştir. Aynı örneklere RT-PCRyöntemi uygulandığında ise bu oran %31.57 olarak belirlenmiştir.PNRSV'ne özgü primerler ile yapılan moleküler çalışmalarda ise agaroz jeldekullanılan primerlere özgü 605-612 arasında değişen bir büyüklük saptanmıştır.Hastalık ilk kez bölgede güllerde bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF PRUNUS NECROTIC RING SPOT VIRUSE BY ELISA ANDRT-PCR METHODS ON ROSE (Rosa spp.) IN ŞANLIURFASezer GÜRANSUMMARYThis study was carried out to identify of Prunus Necrotic Ring Spot Virus onrose plants in Şanlıurfa province and districts in May 2005. Rose samples (19) werecollected from public gardens in May. Samples were expressing chlorotic patches,mottling, decreasing of leaf lamina and shortening of internot on the foliage.RT-PCR analysis of the samples revealed that six (%31.57) of 19 PNRSVplants were infected whereas infection was detected in only four samples (%21.05)by ELISA. The RT-PCR primers derived 605-612 nucleotid long fragments in theinfected samples.This is the first report that rose plants infected with PNRSV in this region.