Aile içi kadına yönelik şiddet durumu ve farkındalığı ile depresyon arasındaki ilişki
The relationship between domestic violence situation and awarenes with depression in women
- Tez No: 891516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Şiddet, dünya genelinde gittikçe artan bir halk sağlığı problemi olarak görülmektedir. Şiddete en fazla kadınların maruz kaldığını ve ilk etapta ailede olduğunu görebiliriz. Bu çalışma kadına yönelik şiddet durumunu, kadınların şiddet konusundaki farkındalığını ve şiddet ile depresyon arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Yöntem: Bu çalışma prospektif ve kesitsel bir planlama doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ilinde yaşayan 18 yaş üzeri evli kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmaya katılmaya onay veren 1075 kadın araştırılmaya dahil edilmiştir. 09/18/2023 tarihinden itibaren dahil edilme kriterlerini karşılayan kişiler üzerinde yürütülmüştür. Çalışma için veri toplama aracı olarak; Araştırmacılar tarafından literatürün taranması ile oluşturulan sosyodemografik özellikler ile ilgili 26 sorudan oluşan anket formu, Aile İçi Şiddet Farkındalığı Ölçeği, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analiz aşamasında Statistical Package for the Social Science(SPSS) 26,0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Violence is seen as an increasing public health problem worldwide. We can see that women are most exposed to violence and that it occurs in the family in the first place. This study aimed to reveal the status of violence against women, women's awareness of violence and the relationship between violence and depression. Method: This prospective and cross-sectional study was conducted in accordance with a planning. The population of the study consisted of married women over the age of 18 living in Şanlıurfa province. 1075 women who consented to participate in the study were included in the study. It was conducted on people who met the inclusion criteria as of 09/18/2023. As a data collection tool VIIIiterat study; A questionnaire form consisting of 26 questions about sociodemographic characteristics created by the researchers by reviewing the VIIIiteratüre, Domestic Violence Awareness Scale, Domestic Violence Against Women Scale, Beck Depression Scale(BDS) will be used. SPSS 26.0 statistical package program was used for data analysis.