Silis dumanı içeren yüksek dayanımlı betonların basınç dayanımlarının hasarsız olarak bulunması
Determination of compressive strength of high strength concrete containing silica fume by nondestructive testing
- Tez No: 196958
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PAKİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
SİLİS DUMANI İÇEREN YÜKSEK DAYANIMLI BETONLARIN BASINÇDAYANIMLARININ HASARSIZ OLARAK BULUNMASIMahmut Nedim OKUYANÖZETSilis dumanı, betonun özelliklerine ciddi katkıda bulunmaktadır. Silis dumanıihtiva eden beton kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ultrason hızı ölçümümarifetiyle beton mukavemetinin tayini özellikle deprem tehdidi altındaki bölgelerdehızlı ve ekonomik olması sebebiyle önemlidir.Farklı karışım oranlarında silis dumanı ihtiva eden 30 x 30 x 25 cm3'lük 3beton blok üzerinde, direkt, direkt olmayan ve yarı-direkt UPV (Ultrasonik PulsHızı) ölçümlerini karşılaştırmak için deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Aynıkarışım parametreleri kullanılarak 40 cm çapa ve 25 cm yüksekliğe haiz 3 betonsilidir hazırlandı.Beton blokların direkt, direkt olmayan ve yarı-direkt UPV değerlerikarşılaştırıldığında birbirlerine yaklaşık olarak benzedikleri bulunmuştur. Buneticeden mevcut yapılarda beton elemanlara bitişik duvarlar sebebiyle ultrasoncihazının alıcı ve vericileri karşılıklı tutulamaması durumunda yararlanılacaktır.Betonarme silindirlerin çevresel yüzeyinde yapılan UPV ölçümlerinin hatasızolması için verici ve alıcı arasındaki asgari mesafe 28 cm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF COMPRESSIVE STRENGTH OF HIGH STRENGTH CONCRETECONTAINING SILICA FUME BY NONDESTRUCTIVE TESTINGMahmut Nedim OKUYANSUMMARYSilica fume contributes drastically to the properties of concrete. The use ofsilica fume containing concrete is getting more common each day. Determination ofstrength of concrete by the application of UPV (Ultrasonic Pulse Velocity)measurements is crucial in areas under earthquake risk, since the UPV method israpid and economic.An experimental study was conducted to compare direct, indirect and semidirect UPV (Ultrasonic Pulse Velocity) measurements on the total 3 concrete blockswith 30 Ã 30 Ã 25 cm3 size containing silica fume in different mix proportions. Usingthe same concrete mix parameters, 3 concrete cylinders with 40 cm diameter and 25cm height were prepared.When compared the direct, indirect and semi direct UPV values of concreteblocks, they were found to be approximately similar each other. This result may beutilised when the emitter and reciever probes of the UPV gadget cannot be held onefacing towards the other, due to the presence of walls adjacent to the concreteelements.In the UPV measurements made in the circumference of concrete cylinders, theminimum distance between the emitter and receiver was found to be 28 cm foreliminating errors.