Altınkaya Baraj Gölü'ndeki Capoeta capoeta (Guldenstaedt, 1773)'nın yaş belirleme yöntemleri ile boy-ağırlık ilişkileri
Ageing methods and length-weight relationships of Capoeta copoeta (Guldenstaedt, 1773) in Altınkaya dam lake
  1. Tez No: 19697
  2. Yazar: KAMİL IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Bafra-Altınkaya Baraj Gölü'nde yaşayan Capoeta capoeta'nın yaş tayini metodlan ile boy-ağırlık ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için Temmuz 1990- Nisan 1991 tarihleri arasında 152 balık örneği yakalanmıştır. Bu örneklerin her birinden alınan otolit, operkül, suboperkül, pul, omur ve dorsal yüzgeç ışınından yaş tayini yapılmıştır. Çalışmalar neticesinde en az hata ile yaş tayini yapılabilen kemiksi oluşumun omur olduğu anlaşılmış; bunu yakın güvenilirlikte pul izlemiştir. Belirlenen bu yapıya göre Capoeta capoeta'nın yaş kompozisyonu, eşey dağılımı, yaş- boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri ve kondisyon faktörü (Kjl) hesaplanmış; bunlar tablo ve grafiklerle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study has been to investigate the ageing methods and length-weight relationships of Capoeta capoeta in Bafra-Alünkaya Dam Lake. For this aim, 152 fishes were caught between July 1990 and April 1991. Ages have been determined from otolith, opercle, subopercle, scale, vertebra and dorsal fin ray of each sample. It has been concluded that vertebra is the most reliable bony structure and is followed by scale with approximate values. Finally, the age composition, sex distribution, age-length, age-weight, length-weight re lationships and condition factor (Kpl) have been estimated and presented by tables and figures.