Altınapa baraj gölündeki (Konya) bazı bentik Cyanobacteria ve Chlorophyta türlerinin karakterizasyonu ve potansiyel biyoteknolojik uygulamaları
Characterization and potential biotechnological applications of some benthic Cyanobacteria and Chlorophyta species in Altinapa dam lake (Konya)
- Tez No: 467397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Altınapa Baraj Gölü bentik Cyanobacteria ve Chlorophyta türleri ve fiziko- kimyasal parametreler Nisan 2014- Ocak 2015 tarihleri arasında mevsimsel olarak incelenmiştir. Göl suyu kalitesi referans alınan yönetmeliklere göre incelendiğinde, anormal bir kirlenme unsuruna rastlanmamıştır. Gölün trofik durumu referans alınan indekslere göre değerlendirildiğinde, genellikle mezotrofik karakter gösterdiği belirlenmiştir. Altınapa Baraj Gölü bentik alg florasında 40 Cyanobacteria, 43 Chlorophyta olmak üzere bu bölümlere ait toplamda 83 takson tespit edilmiştir. Epifitik alg florasında 26 Cyanobacteria ve 22 Chlorophyta taksonu, Epilitik alg florasında 34 Cyanobacteria ve 36 Chlorophyta taksonu, Epipelik alg florasında 16 Cyanobacteria ve 21 Chlorophyta taksonu tespit edilmiştir. Morfolojik çalışmalarla birlikte kültüre alınabilen 10 Cyanobacteria ve 8 Chlorophyta izolatının moleküler olarak analizleri yapılmıştır. Sonuçlara göre Cyanobacteria bölümüne dahil olanların Anabaena, Rivularia, Chroococcus, Dactylococcopsis, Geitlerinema, Oscillatoria, Limnococcus, Jaaginema, Pseudanabaena ve Synechococcus cinslerine, Chlorophyta bölümüne dahil olanların Pseudopediastrum, Acutodesmus, Desmodesmus, Scenedesmus, Monoraphidium, Chlorella ve Pseudendocloniopsis cinslerine ait oldukları belirlenmiştir. Moleküler analizi tamamlanan ve kültür şartlarında yüksek çoğalma potansiyeline sahip 3 Cyanobacteria [Synechococcus elongatus (Nägeli) Nägeli, Limnococcus limneticus (Lemmermann) Komárková, Jezberová, O.Komárek & Zapomelová, Dactylococcopsis rhaphidioides Hansgirg] ve 3 Chlorophyta [Chlorella vulgaris Beyerinck (Beijerinck), Acutodesmus obliquus (Turpin) Hegewald & Hanagata, Monoraphidium minutum (Nägeli) Komárková-Legnerová] türü seçilmiş ve biyoteknolojik açıdan kullanılabilirlikleri değerlendirilmiştir. Bu türlerin klorofil-a, klorofil-b ve toplam karotenoid sentez miktarları araştırılmış ve Cyanobacteria bölümüne ait olan Dactylococcopsis rhaphidioides Hansgirg türünün endüstriyel alanda katkı sağlayabilecek potansiyele sahip bir canlı olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır. Cyanobacteria bölümüne ait olan Dactylococcopsis rhaphidioides Hansgirg ve Chlorophyta bölümüne ait olan Monoraphidium minutum (Nägeli) Komárková-Legnerová türlerinin, referans olarak alınan yüksek antioksidan aktiviteye sahip askorbik asitin IC50 değerine yakın sonuçlar vermeleri nedeniyle, uygun şartlarda ve tesislerde üretilip gıda ve eczacılık endüstrilerinde değerlendirilerek ekonomik katkı sağlayabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, benthic Cyanobacteria and Chlorophyta species and physico- chemical parameters were studied seasonally between April 2014 and January 2015 in Altınapa Dam Lake. Examination of lake water quality based on the reference regulations revealed no abnormal pollution component. It was determined that the trophic state of the lake was generally mesotrophic when evaluated according to the indexes which were referenced. In Altınapa Dam Lake, 83 taxon was detected including 40 Cyanobacteria and 43 Chlorophyta belonging to these divisions in the benthic algal flora. 26 Cyanobacteria and 22 Chlorophyta taxon in the epiphytic algal flora, 34 Cyanobacteria and 36 Chlorophyta taxon in the epilithic algal flora, 16 Cyanobacteria and 21 Chlorophyta taxon in the epipelic algae flora were detected. Molecular analyzes of 10 Cyanobacteria and 8 Chlorophyta isolate which can be cultured with morphological studies have been made. According to the results, Anabaena, Rivularia, Chroococcus, Dactylococcopsis, Geitlerinema, Oscillatoria, Limnococcus, Jaaginema, Pseudanabaena, Synechococcus genera belonging to the Cyanobacteria division and Pseudopediastrum, Acutodesmus, Desmodesmus, Scenedesmus, Monoraphidium, Chlorella, Pseudendocloniopsis genera belonging to the Chlorophyta division. After completion of molecular analysis, 3 Cyanobacteria [Synechococcus elongatus (Nägeli) Nägeli, Limnococcus limneticus (Lemmermann) Komárková, Jezberová, O.Komárek & Zapomelová, Dactylococcopsis rhaphidioides Hansgirg] and 3 Chlorophyta [Chlorella vulgaris Beyerinck (Beijerinck), Acutodesmus obliquus (Turpin) Hegewald & Hanagata, Monoraphidium minutum (Nägeli) Komárková-Legnerová] species that showed high growth potential in culture conditions were selected and their biotechnological usability was evaluated. Amount of chlorophyll-a, chlorophyll-b and total carotenoid synthesis was examined, and it was concluded that the species Dactylococcopsis rhaphidioides Hansgirg belonging to the division Cyanobacteria could be utilized due to its potential to contribute in the industrial field. Since the species Dactylococcopsis rhaphidioides Hansgirg belonging to the division Cyanobacteria and the species Monoraphidium minutum (Nägeli) Komárková-Legnerová belonging to the division Chlorophyta yielded IC50 values that were close to the highly antioxidant ascorbic acid that is taken as reference, it is concluded that they can provide economical contributions when produced in appropriate conditions in facilities in order to be utilized in food and pharmacy industries.