Bir kamu binasının doğrusal olmayan davranışının mevcut yönetmeliklere göre incelenmesi
The investigation of the nonlineer behaviour of a public building according to current codes
  1. Tez No: 196989
  2. Yazar: ALPER BOZTEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET MURAT ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIBİR KAMU BİNASININ DOĞRUSAL OLMAYAN DAVRANIŞININ MEVCUTYÖNETMELİKLERE GÖRE İNCELENMESİAlper BOZTEPEÖZETYaşadığımız yapıların analizleri ve tasarımları farklı dönemlerin bilgi birikiminiyansıtan yönetmelikler ve şartnamelere göre yapılmaktadır. 1975 tarihinde ilki yayınlananafet yönetmeliği 1998 yılında yenilenmiştir. Çok yakın zamanda ise bir yenisininyayınlanması beklenmektedir.Yönetmeliklere göre yapılan kamu binaları ise çoğunlukla tip projelerdenoluşmaktadır. Bu durum aynı projeye sahip pek çok binanın, ülkemizin hemen hemen heryerinde uygulanmasına sebep olmaktadır.Bu çalışmada; 1975 yönetmeliği şartlarına göre yapılan bir tip okul projesinindoğrusal olmayan yöntemlerle analizi yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına bakılarakhem eski ve yeni yönetmelikler arasındaki fark irdelenmiş, hem de incelenen tip projenindurumu hakkında sonuç alınmıştır.Yapılan tahkikler sonucunda incelenen kamu binasının farklı deprem yönlerindefarklı taban kesme kuvveti ve süneklik kapasitelerine sahip olduğu tespit edilmiştir. 1998tarihinde yayınlanan afet yönetmeliği şartlarına göre öngörülen taban kesme kuvvetlerininise mevcut projenin sahip olduğu kapasitenin üzerinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CIVIL ENGINEERINGTHE INVESTIGATION OF THE NONLINEER BEHAVIOUR OF A PUBLIC BUILDINGACCORDING TO CURRENT CODES.Alper BOZTEPEABSTRACTThe analysis desings of the structures that we live are done according to theregulations which reflects the knowledges of different periods of time. The earthquake codewhich had first been published in 1975 was renewed in 1998. And its expected, that one morewill be published in near future.The public buildings built according to the regulations are mostly consist of typicalprojects. This situation caused the application of buildings with same projects, almosteverywhere in our country.In this study; the analysis of a typical school project, made according to the conditionsof 1975 earthquake code was done by using nonlineer methods. In the light of the result boththe difference between old and new regulations and the current situation of the typicalproject were investigated.As a result of investigations, it was determined that the public building studied hasdifferent base shear forces and capacity of flexibilies in different earthquake directions. Itwas understood that the base shear frces are over the base shear forces that the existingproject have, according to the conditions of earthquake code published in 1998.