Mevcut yığma yapıların deprem bakımından incelenmesi ve güçlendirilmesi
Researching and retrofitting of existing masonry building for earthquake resistance
- Tez No: 196988
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIMEVCUT YIĞMA YAPILARIN DEPREM BAKIMINDAN İNCELENMESİ VEGÜÇLENDİRİLMESİNevzat SALLIOÖZETTürkiye yapı stokunun yaklaşık %50'si yığma binalardan oluşmaktadır. Bu binalargenellikle mühendislik eğitimi almamış, ev sakinleri tarafından inşa edilmektedir. Bu evlergenellikle ağır çatı kütleleri ile kapatılmaktadır ve bu çatılar deprem anında, yığma binaduvarlarının düzlem dışı ve düzlem içi yönündeki duvarların büyük bir kuvvetle itilmesine vebinanın şiddetli bir şekilde yıkılmasına neden olmaktadır. Eski kamu binalarının da büyük bir kısmıyığma yapılardır.Özellikle kırsal alanlarda yoğun olarak üretilen yığma yapılar orta şiddetli depremlerde bilehasar görmekte veya yıkılarak can kayıplarına neden olmaktadır. Türkiye'de mevcut yapı stokununönemli bir bölümünü oluşturan bu yapıların deprem dayanımlarının artırılması gerekmektedir.1950'li yıllarda yığma olarak inşa edilen ve tez çalışması kapsamında incelenen BuldanGöğüs Hastalıkları Hastanesi binasının mevcut durumu kesme kuvvetlerini karşılayacak yeterliduvar alanına (rijitlik ve dayanıma) sahip değildir. Yapının rijitliğinin arttırılması ve duvar kesmedayanımlarının yeterli düzeye çıkarılması için bazı duvarların püskürtme beton uygulaması ilegüçlendirilmesi öngörülmüştür. Binanın mevcut durumu ile güçlendirilmiş durumu SAP 2000 deanaliz edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Uygulamaya ait detaylar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CIVIL ENGINEERINGRESEARCHİNG AND RETROFİTTİNG OF EXİSTİNG MASONRY BUILDING FOREARTHQUAKE RESİSTANCENevzat SALLIOABSTRACTAbout half of the building stock in Turkey is masonry type and one fourth of the buildingstock is one-storey brick type masonry buildings. Especially the rural masonry houses arecommonly constructed by their own residents without any engineering knowledge. Traditionalmasonry houses usually have heavy roofs which generate large lateral forces on walls during anearthquake. An important number of old state buildings are of masonry type.Masonry structures were damaged even with moderate earthquakes and were caused lifelosses especially at rural areas. The earthquake resistance of this kinds of buildings that were usedfrequently in Turkey must be improved to prevent losses.Masonry building of Buldan Breast Diseases Hospital which is investigated in this thesisconstructed in 50?s and it does not have enough wall area (rigidity and strenght) to resist aginstlateral earthquake forces. To increase rigidity of the structure and shear capacity of walls shotcreteaplication to some walls is suggested. Structural models for existing and strenghtened buildingsprepared in SAP 2000 and analysis results are compared. Details of retrofit sistem is given too.