Uzaktan erişimli kriptografik güvenli haberleşme protokolü
Remote access cryptographically secure communication protocol
- Tez No: 196998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYDOS, YRD. DOÇ. DR. KADİR YALDIR, YRD. DOÇ. DR. SERDAR İPLİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan çalışmada Kerberos protokolü model olarak alınmıştır. Güvenli haberleşmeprotokoleri tasarlanılırken uyulması gereken güvenlik kriterleri ortaya konmuş ve bukriterlere uygun trafik analizi saldırılarına karşı tünelleme ve dolgulama yöntemleri ileuzaktan erişimli bir haberleşme protokolü tasarımı sunulmuştur. Protokol kimlik denetimive yetkilendirme işlemlerini gerçekleştirerek bilinmeyen istemcinin uzak sunucuya erişiminisağlamaktadır.Tasarımı yapılan protokolün gerçeklenmesinde uluslararası kabul gören FIPS 180-2,FIPS 198 standartlarına uygun olarak hash kütüphanesi oluşturulmuştur. Oluşturulankütüphane geçerli test vektörlerine tabii tutulup doğrulukları onaylanmıştır. Uygulama .NETplatformunda C# nesne yönelimli dil kullanılarak gerçeklenmiş ve protokolünuygulanabilirliği sınanmıştır.Haberleşme protokollerindeki sınama-cevap evrelerinin temelini oluşturan rasgelesayılarının üretiminde görüntü uzayının kullanımı ile ilgili yeni bir yaklaşım da bu çalışmadasunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Kerberos protocol is taken as a model. The required security criteriaswhile modelling a secure communication protocol are put forward and with respect to thesecriterias a remote access communication protocol model is presented with tunelling andpadding methods for traffic analysis attacks. Protocol provides access of unknown client tothe remote server with authentication and authorization procedures.A hash library is implemented with international accepted standards FIPS 180-2,and FIPS 198 for the simulation of the protocol. The library is confirmed with the related testvectors. The simulation is implemented on .NET platform with C# object oriented high-levellanguage and feasibility of the protocol is examined.A new approach for the random number generators that are basis of the demand-request phases of the communication protocols with the usage of image space is presented inthis study.