Uzaktan erişimli alarm ve giriş/çıkış kontrol paneli tasarımı
The Design of remote accessible alarm and acces control panel
- Tez No: 67820
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Elektriğin keşfi, 1900 'lerin başından itibaren, endüstriyel ve teknolojik pek çok alanda olduğu gibi güvenlik sistemlerinde de önemli bir yapısal değişime neden olmuştur. Günümüze değin özellikle büyük şehirlerde gözlemlenen suç oranlarındaki artış, güvenlik sistemlerinin teknolojiye paralel baş döndürücü bir hızda gelişmesine yol açmıştır. Günümüzde yalnızca işyerlerinde değil, küçük konutlarda da giderek yaygınlaşan biçimde kullanılan güvenlik sistemlerine, artık pahalı bir harcama olarak değil, bir ihtiyaç olarak bakılmaktadır. Başlangıcından günümüze, kontrol paneli tasarımında başı çeken kimi Avrupa ve Kuzey Amerika kökenli şirketler piyasaya hakim durumdadır. Ülkemizde ise bir iki küçük firma dışında, bu sahada kayda değer bir girişime raslanmamaktadır. Bu tezde, ucuz, özellikleri piyasadaki standart kontrol panellerinden geri kalmamakla birlikte, telefon yönetimiyle ilgili ek özellikler de taşıyan ve gelecekte ev denetimini destekleyecek şekilde tasarlanmış bir panel ele alınmaktadır. Tasarlanan bu panelde temel fikir olarak performans/fiyat oranının yüksek tutulması hedeflenmiştir. Gelişen teknolojiyle, artan insan ihtiyaçlarına şu an ve gelecekte cevap verecek biçimde tasarım yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the beginning of the 1900's, the discovery of electricity has caused a radical change in security systems together with lots of other industrial and technologic fields. Up to now, the increase in the crime rates especially observed in big cities has been one of the most important reasons of the development in security systems which has followed the same mind-blowing progress parallel with technology. Nowadays, security systems being used not only in commercial areas, but also in residential places are regarded as a necessity, not a luxurious expense. Some European and North American companies which have a leading role in the design of security panels, control the remarkable percentage of the market. As for our country, it's rather hard to say there is a considerable enterprise in that field except few small companies. In this thesis, a cheap but efficient control panel which not only has the properties of a standard panel but also provides some additional features related with telephone management and is designed to be upgraded in order to support a home appliance system is analyzed. In this designed control panel, the main goal is keeping the performance/price ratio high. It has been tried to design a system providing the progressive needs of technology and society. VI