Batı-Orta Toroslar bölgesindeki paleozoyik birimlerin hidrokarbon potansiyelinin araştırılması
Determination of the hydrocarbon potential of the paleozoic units in the Western-Central Taurus regions
- Tez No: 197020
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
BATI-ORTA TOROSLAR BÖLGESİNDEKİ PALEOZOYİK BİRİMLERİNHİDROKARBON POTANSİYELİNİN ARAŞTIRILMASINehir Özgen VarolÖZBu tez çalışması kapsamında Batı-Orta Toroslar bölgesinde yüzeyleyenPaleozoyik yaşlı potansiyel kaynak kaya seviyelerini içeren stratigrafikaralıkların hidrokarbon kaynak kaya karakteristikleri incelenmiştir. Bu amaçla7 adet Paleozoyik ölçülü stratigrafik istifi, Batı Toroslarda Fethiye-Karaindere(Karbonifer) ve Kemer-Kesmeboğazı (Permiyen) yöreleri, Orta Toroslarda iseOvacık (Siluriyen), Korucuk-Kayrak (Alt Karbonifer) ve Akyaka-Tekmen (AltSiluriyen) yörelerinde yapılmış ve analiz edilmek üzere toplam 53 adet örnekderlenmiştir.Şeyl örneklerinin XR-D tüm kayaç sonuçlarına göre, örneklerin tümündekuvars ve kil mineralleri gözlenirken, tanımlanabilen diğer mineralleri feldispat,kalsit ve mikadır. 25 adet örnekte gerçekleşitirilen XR-D-kil fraksiyonusonuçlarına göre ise örneklerdeki kil mineral türlerini klorit-vermikülit, klorit,illit ve kaolinit oluşturmaktadır. Hesaplanan illit kristalinite (IC) değerleri 0.3-0.6 arasındadır. Buna göre; Hırmanlı kesitine ait örnekler için diyajenetik zonu,Ovacık-Plaj kesitine ait örnekler için, diyajenetik-ankizon sınırını, Kayrakkesitine ait örnekler için alt ankizonu ve Akyaka kesitine ait örnekler için iseüst diyajenez ve ankizonu belirtmektedir. Örneklerin keskinlik oranlarıHırmanlı kesitine ait örnekler için diyajenetik-alt ankizonu, Ovacık-Plaj kesitineait örnekler için, ankizonu, Kayrak kesitine ait örnekler için ankizonu veAkyaka kesitine ait örnekler için ise ankizonu belirtmektedir.Graptolit tür ve yaş tanımlamalarına göre; Akyaka şeyllerinin querichibiyozonunda olduğu yani Alt Telikiyen (Alt Siluriyen) dönemine ait olduklarıbelirlenmiş ve bu sonuç ile Orta Toroslar bölgesinde Telikiyen çökellerininvarlığı ilk kez saptanmıştır.Graptolit maksimum yansıtmaları % GRmax 5.04-6.75 arasında bulunmuştur.Bu değerler örneklerin aşırı olgun zonda bulunduğunu göstermektedir.Örneklerde yapılan % TOK ve piroliz analiz sonuçları; Kayrak Kesiti (AltKarbonifer) örneklerinin TOK değerlerinin %0.86 ile %4.21 arasında olduğunuve ekonomik sınırın oldukça üzerinde organik madde içerdiklerinigöstermektedir. S1 değerleri 0.03 ile 0.19 mgHC/gkaya arasında, S2 pikdeğerleri 2 mgHC/gkaya değerinin çok altında olup (0.02-0.19 mgHC/gkaya)piroliz sıcaklığında hidrokarbon türümü ve miktarı çok düşüktür. 309-433 0Carasındaki Tmax değeri ile yok sayılacak HI değerleri (0-6 mgHC/gTOK) bukesite ait örneklerin artık petrol türüm potansiyellerinin olmadığınıgöstermektedir. Korucuk Kesiti (Alt Karbonifer)' ne ait örneklerin TOKdeğerleri % 0.07-0.09 arasındadır. S1 ve S2 değerleri kabul edilebilir ekonomiksınırın çok altındadır. HI değerleri 22-43 mgHC/gTOK arasındadır. HırmanlıKesiti (Siluriyen) örneklerinde, en düşük TOK değeri %0.19, en yüksek değeriise %1.78 olup ortalama %0.5'nin üzerindedir. S1 ve S2 pikleri 0.1mgHC/gkaya değerinin altındadır. Düşük Tmax değerleri (
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE HYDROCARBON POTENTIAL OF THEPALEOZOIC UNITS IN THE WESTERN-CENTRAL TAURUS REGIONSNehir Özgen VarolABSTRACTIn this study, the hydrocarbon source rock characteristics of the two Paleozoicstratigraphics intervals including of the Lower Silurian and Carboniferoussource rock levels in the western and central Taurus regions have beenexamined.Seven different stratigraphic sections in Fethiye-Karaindere (Carboniferous)and Kemer-Kesmeboğazı (Permian) in the western Taurus, and Ovacık(Silurian), Korucuk-Kayrak (Lower Carboniferous) and Akyaka-Tekmen(Lower Silurian) in the Central Taurus regions have been studied. A total of 53samples were collected for inorganic and organic geochemical analysis.Based on the whole rock analyses, all samples consist mostly of quartz andclay minerals and less feldspar, calcite and mica. The main clay minerals arechlorite-vermiculite, illite and kaolinite. Illite crystallinity values ranging from0.3 to 0.6 indicate that the Hırmanlı samples are in the diagenetic zone, theOvacık-Plaj samples are in the diagenetic-anchizone, the Kayrak Samples arein the anchizone and the Akyaka samples are in the upper diagenetic-anchizone. Sharpness ratios varying from 2.30 to 5 show that the HırmanlıSamples in the diagenetic-lower anchizone, whereas samples of the Ovacık-Plaj, Kayrak and Akyaka sections are in the anchizone.Systematic definition and taxonomy determinations of graptolites indicate thatthe Akyaka shales are in the querichi biozone and age of this interval is LowerTelychian . The presence of the Telychian deposits are the first record in thecentral Taurus Region and so Turkey.Measurements of the graptolites reflectance values are between 5.04 and6.75% indicating that the samples are ?over mature?.The TOC values of the Kayrak Samples are between 0.86 and 4.21% wtwhich are over the threshold. S1 and S2 peak values are (S1=0.03-0.19mgHC/grock and S2= 0.02-0.19 mgHC/grock) indicate that these sampleshave actually no generation potantial. The TOC values of the KorucukSamples are less than 0.01 and their other pyrolysis parameters are negligiblein terms of economic levels. For the Hırmanlı Samples, the lowest TOC valueis 0.19%, and the highest one is 1.78% having an average value is over 0.5%.The S1 and S2 peak values are less than 0.1 mgHC/grock. The low Tmax(