İkinci mertebeden lineer neutral-delay diferensiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri
The approximate solutions of second order linear neutral-delay differential equations
- Tez No: 197032
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH YALÇINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
iiÖZETBu tezde, R. P. KANWAL, K. C. LİU, (Kanwal, R. P., Liu, K. C., 1989) veM.SEZER, (Sezer, M., 1996)' in kullandığı metot, ikinci mertebeden lineer neutral-delay diferansiyel denklemlerin çözümünün bulunması için geliştirilmiştir.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, konu için gerekli temel kavramlar verilmiştir.İkinci bölümde, ikinci mertebeden lineer neutral-delay diferansiyel denklemlerinyaklaşık çözümlerinin bulunması için Taylor yöntemi geliştirilmiştir.Son olarak üçüncü bölümde, yöntemi açıklayan ikinci mertebeden lineer neutral-delay diferansiyel denklemlerle ilgili bazı uygulamalar verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Taylor polinomları ve serileri, Neutral-Delaydiferansiyel denklemler, Diferansiyel denklemler.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn this thesis, the Taylor method of solving of second-order neutral-delay lineardifferential equation has been developed by using methods of R. P. KANWAL, K. C.LİU, (Kanwal, R. P., Liu, K. C., 1989) and M.SEZER, (Sezer, M., 1996).The thesis consists of three chapters.In the first chapter, the basic notations which we need in investigations has beengiven.In the second chapter, the Taylor method for approximate solutions of second orderneutral-delay linear differential equations has been developed.Finally, in the third chapter, some applications, which explain finding theapproximate solutions of second order neutral-delay linear differential equations aregiven.KEY WORDS: Taylor polynomial and series, Neutral-Delay differential equations,Differential equations.