Isparta kent merkezinde bulunan sivil mimarlık örneklerinin günümüzdeki durumları, koruma sorunları ve değerlendirme önerileri
Traditional architectural samples in the centre of Isparta and their present status, conservation problems and evaluation proposals
- Tez No: 197038
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
iÖZETYapılar yeni yapılmış olsalar da doğal sürece karşı dayanımları belirli bir süre ilesınırlıdır. Eninde sonunda eskiyerek yok olma tehlikesi ile karşı karşıyakalacaklardır. Bu nedenle koruma çok önemli bir konudur. Isparta kent merkezindebulunan tescilli sivil mimarlık örnekleri de temsil ettikleri tarihsel döneminözelliklerini kaybetme tehlikesi ile yüz yüzedir. Yapıların sürdürülebilirliğinisağlamak için bilinçli koruma uygulamalarına hız kazandırmak gerekmektedir.Bunun için bu yapıların yeni işlevlerle canlandırılması önemli yollardan biridir.ANAHTAR KELİMELER : Isparta, Koruma, Tescilli, Sivil Mimarlık,Sürdürülebilirlik, Restorasyon
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTEven if buildings have been just built, their basement against natural process islimited with a certain time. Finally, they will have to come across the danger of vanishing because of becoming worn-out. Because of this conservation is veryimportant topic. The registered civil architecture samples, in the centre of Isparta,face the danger of losing the historical period they represent. In order to provide thesustainability of the buildings, it is necessary to accelerate conscious conservationpractices. For this reason it is one of the important way of refreshing this buildingswith new functionsKEY WORDS : Isparta, Conservation, Registered, Civil Architecture, SustainabilityRestoration