Isparta ili ve çevresindeki elma bahçelerinde zararlı olan Tetranychidae familyasına ait kırmızıörümceklerin bazı kimyasallara karşı duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of the susceptibilities of different spider mite (Tetranychidae) populations, in apple orchards in Isparta region, againts some chemicals
- Tez No: 197040
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
iiÖZETBu çalışma, Isparta ili ve çevresinde yoğun elma üretimi yapılan alanlarda zararlıolan Tetranychidae familyasına ait kırmızıörümceklerin saptanması ve bunların bazıkimyasallara karşı duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Petri kabı -ilaçlama kulesi yöntemi ile propargite, chlorpyrifos ve abamectin kullanılarak bupopulasyonların LC50 ve LC90 düzeyleri belirlenmiştir.Bu bölgede, Tetranychidae familyasına bağlı olarak 2 tür (Oligonychus sp. veTetranychus urticae) saptanmıştır.Biyoassay denemelerinde, Tetranychus urticae populasyonları ile GSS (StandartHassas) populasyonu karşılaştırılmış ve direnç oranları tespit edilmiştir. Propargite,chlorpyrifos ve abamectin için LC50 düzeyi sırasıyla
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThis study was conducted to determine the sensitivity of spider mites belonging toTetranychidae to some chemicals used in apple orchard in and around Ispartaprovince where intensive apple production is carried. The LC50 and LC90 level of allpopulations were determined by application of propargite, chlorpyrifos andabamectin using petri plate - spray tower method.This region, two species (Oligonychus sp. and Tetranychus urticae) of the familyTetranychidae were determined.Resistance rates of Tetranychus urticae populations collected from apple orchardwere determined by comparing with the GSS (standard sensitive) populations inbioassay experiments. The LC50 value of Tetranychus urticae to propargite,chlorpyrifos and abamectin found to be