Kendinden yağlamalı yatakların yorulma ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
The study of the experimentally fatigue and tribological properties of the self-lubricating bearings
  1. Tez No: 197042
  2. Yazar: FAZLI DURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ivÖZETStatik yüklü toz metal esaslı radyal kaymalı yataklar üzerine pek çok deneyselinceleme olmasına rağmen dinamik yük altındaki deneysel araştırmalar oldukçasınırlıdır. Bu çalışmada, toz metalurjisiyle üretilen sinter bronz yatakların, sürtünmekuvveti, sürtünme katsayısı, aşınma gibi tribolojik özellikleri ile yorulmadavranışının tespiti için deneyler yapılmıştır. Deney numunesi olarak piyasadan bakırve kalay alaşımlı T/M esaslı yataklar kullanılmıştır. Yataklar, 45µm çapındaki ve%90Cu %10Sn kompozisyonundaki tozlardan meydana gelmektedir. Deneyler içintam değişken yük tipi seçilmiştir. Sürtünme kuvveti ve katsayıları her bir test içinayrı ayrı grafik halinde sunulmuştur. Test numunelerinin aşınma miktarları ağırlıkkayıbı metodu ile ölçülmüş ve grafik halinde verilmiştir. Test süresince mil ve yataksıcaklıkları da ölçülmüştür. Ayrıca yatak numunelerinin yüzey filmleri çekilerekhasar durumları incelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Toz Metalurjisi, , Kendinden Yağlamalı BronzYataklar, Sürtünme, Aşınma, Dinamik Yükleme,Yorulma
Özet (Çeviri)
vABSTRACTThere are many studies on the experimental investigations of Journal Bearing withbase powder metallurgy under statically loading but there is insufficient paper on theexperimental investigations under dynamically loading. In this study, tests wasconducted on to measure the tribological characteristics such as friction force,friction coefficient, wear and properties of the fatigue of base sintered bronze journalbearings manufactured with powder metallurgy (P/M). P/M base sintered bronzebearings were commercially used and they contain elemental copper and tin powder.Compositions of powders are 90% Cu+10% Sn with 45µm powder diameter. In thetests were selected dynamically loaded with reversed and oscillating types. For theeach the tests of the coefficient and forces of the friction results were graphicallypresented. Wear rates of the test specimens was measured by weight loss, and weregraphically presented. During the tests, temperatures of the journal and journalbearing were measured. Also, surfaces of the test bearings were examined bymicroscopy in order to determine the failures.KEY WORDS: Powder Metallurgy, Bronze, Self -Lubricated Bearings, Friction,Wear, Dynamic Loading, Fatigue.