Delikli ortamlarda adsorbe edilmiş maddelerin fourier dönüşümlü kırmızı altı spektroskopisi ile incelenmesi
FT-IR study of the substance adsorbed on the porous media
  1. Tez No: 197052
  2. Yazar: BELGİN BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ivÖZETKırmızı altı spektroskopisinin, kafes yapıya sahip zeolitleri incelemek için en güçlüyöntemlerden biri olduğu, uzun süredir bilinmektedir. Zeolitlerin bir çok ilgi çekicifiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. En fazla uygulama önemi olan üç özellik;organik ve inorganik maddeleri soğurma yeteneği, katyon değiştirici olarakdavranmak ve çok geniş türde tepkimeler için katalizör olmaktır. Zeolitlerin katalitiközellikleri, yüzeylerinde yığılan moleküllerin adsorblama karakterlerini incelemekleanlaşılabilir.Çalışmamızın ilk kısmında, sentetik 3A, 4A ve 5A zeolitleri üzerinde adsorbe edilenbenzoil klorürün oda sıcaklığında kırmızı altı spektrumlarının incelemesi yapılmıştır.Bu IR spektrumlarında, Fermi rezonans olayı gözlenmiştir.İkinci kısımda, sentetik CaA (5A) ve NaX (13X) zeolitlerinde adsorbe edilenmonoetanolamin (MEA), dietanolamin (DEA) ve trietanolamin (TEA) sıvılarının IRincelemesi gerçekleştirilmiştir. Amin gruplarında belirtgen olan simetrik NH gerilmebandı, birincil ve ikincil aminler için gözlenmiştir.Çalışmamızın üçüncü ve son kısmında, atomik absorbsiyon spektrometresi (AAS) vetaramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla Pb+2, Cd+2, Co+2 ve Ni+2 katyonlarıkatkılanmış sentetik 3A, 4A, 13X ve NaY zeolitleri üzerinde adsorbe edilen n-propilmerkaptanın ( ya da kısaca 1-PT ) IR incelemesi gerçekleştirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kırmızı altı spektroskopisi, zeolitler, adsorblama,benzoil klorür, etanolaminler, 1-PT
Özet (Çeviri)
vABSTRACTIt has long been well known that the infrared spectroscopy is one of the mostpowerful methods for investigation of zeolites which have the cage structure.Zeolites have a number of interesting physical and chemical properties. The threeproperties which are of greatest practical importance are the ability to absorb organicand inorganic substances, to act as cation exchangers and to catalyse a wide varietyof reactions. The catalytic properties of zeolites can be understood by studying theadsorption characteristics of the molecules accumulated on their surface.In the first part of our work, the study of IR spectra at room temperature of thebenzoyl chloride adsorbed on the synthetic type 3A ,4A and 5A zeolites have beenperformed. In these IR spectra, the Fermi resonance phenomenon has been observed.In the second part, IR studies of, the liquids, monoethanolamine (MEA),diethanolamine (DEA) and triethanolamine (TEA), adsorbed on the synthetic typeCaA (5A) and NaX (13X) zeolites have been verified. The symmetric NH stretchingband which is the characteristic in amine groups was observed for only primary andsecondary amines.In the last and third part of our work, by the aid of atomic absorption spectrometer(AAS) and scanning electron microscope (SEM), IR studies of n-propyl mercaptan(or briefly 1-PT) adsorbed on the synthetic type 3A, 4A, 13X and NaY zeolites withintroduced Pb+2, Cd+2, Co+2 and Ni+2 cations have been verified.KEY WORDS: Infrared Spectroscopy, zeolites, adsorption, benzoyl chloride,ethanolamines, 1-PT