Eğitsel arayüz ajanı ile desteklenmiş eğitim yazılımının ve cinsiyetin başarı üzerindeki etkisi
The effect of educational software supported with pedagocical agent and gender on student achievement
  1. Tez No: 197103
  2. Yazar: GONCA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada eğitsel arayüz ajanı ile desteklenmiş eğitim yazılımının ve cinsiyetinbaşarı üzerindeki etkisi incelenmiştir.Araştırma deseni sontest kontrol gruplu olup, deney grubunda (69 öğrenci) eğitselarayüz ajanı ile desteklenmiş eğitim yazılımı, kontrol grubunda (56 öğrenci) ise eğitselarayüz ajanı ile desteklenmemiş; ancak diğer özellikleri açısından deney grubununkullandığına eş bir yazılım kullanılmıştır. Eğitim yazılımı altıncı sınıf Fen bilgisi dersikapsamında ?Uzay'ı Keşfediyoruz? ünitesi için hazırlanmıştır.Araştırma sonucuna göre eğitim yazılımı ve cinsiyete göre başarı açısından farkbulunmuştur. Eğitsel arayüz ajanı ile desteklenmiş eğitim yazılımı kullananöğrencilerin eğitsel arayüz ajanı ile desteklenmemiş eğitim yazılımı kullananöğrencilere göre daha başarılı oldukları belirlenirken; kız öğrenciler erkek öğrencileregöre daha başarılı olmuşlardır.Eğitim yazılımlarının eğitsel arayüz ajanı ile desteklenmesi öğrencilerin başarılarınaolumlu yönde etki etmektedir ve dolayısıyla eğitim yazılımı hazırlanma sürecindeeğitsel arayüz ajanı desteği dikkate alınmaya değer bir değişkendir.Anahtar Kelimler: Eğitsel arayüz ajanı, eğitim yazılımı, uzayDanışman: Prof. Dr. Petek AŞKAR, Hacettepe Üniversitesi, Bilgisayar ve ÖğretimTeknolojileri Eğitimi Anabilim Dalıi2
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to investigate the effect of educational softwaresupported with pedagogical agent and gender on achievement.Research metodology is designed according to Posttest Control Group Modelwhere as experimental group (69 student) received an educational softwaresupported with pedagogical agent; control group (56 student) received aneducational software without a pedagocical agent. The other characteristics wereall same for the educational software. The educational software was developedby the researcher on the unit ?Discovering Space? for grade 6 students.The data analysis showed that the experimental group performed significantlybetter than the control group which indicated that using pedagocical agent in aneducational software has a positive effect on the achievement. In addition girlsperformed better than the boys. FffffKeyword: Pedagogical agent, educational software, spaceAdvisor: Prof. Dr. Petek AŞKAR, Hacettepe University, Computer Education andInstructional Technology Section