Eğitsel etkinliklerin ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin ilkokuma ve yazma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 4574
  2. Yazar: ŞEYDA ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırma ilkokul birinci sınıflarda planlı ders dışı eğit sel etkinliklerin ilkokuma ve yazma becerisine etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 42 ilkokul birinci sınıf öğrencisinin oluşturduğu iki grup üzerinde yapılmıştır. Okul Olgunluğu nu ölçme Testi sonuçlarına göre öğrenciler denk bulunmuş tur. Deney grubunda etüd saatlerinde müzik, şarkı, oyun gibi' planlı etkinlikler işe koşulmuş, kontrol grubunun ders dışı etkinliklerine ise müdahale edilmemiştir. Gruplara denel işlemlerden önce işlenilecek ünite ile ilgili cümleleri içeren yazılı ve sözlü ön test. niteli ğinde sınavlar uygulanan denekler,, ilkokul birinci sınıf Türkçe dersinin ilgili ünitesini öğrendikten sonra da sözlü sı nav ve yazılı sınav ikinci kez verilmiştir. Bu durum iş lenilen iki ünite için de söz konusudur. Ayrıca, her iki ünitenin bitiminde öğrencilere daha önce hiç duymadıkları bir metin yazdırtılmışj daha önce hiç okumadıkları bir metin okutturulmuş tur. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlar olmuştur: 1. Planlı ders dışı eğitsel etkinliklere katılan grubun yazma erişisi ortalaması, bu etkinliklere katılma yan grubun yazma erişisi ortalamasından daha yüksek bulun muştur. iv2. Planlı ders dışı eğitsel etkinliklere katılan grubun okuma erişisi ortalaması ile bu etkinliklere ka tılmayan grubun okuma erişisi ortalaması arasında anlam lı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present research is to study the effects of planned, extra-curricular activities on reading and writing skills at grade 1. The research was carried out with two groups, on fourty two students at the first grades. According to the results of the test measuring school maturity, avarages of the two groups were found to be equal. At the experimental group, at study hours, some extra-curricular activities like music, songs, plays are accompanied with a plan but extra-curricular activities of the control group were not intervened. Before the experimental process, some oral and written tests about the sentences to be taught were admi nistrated to the groups as pre-test. Then experimental treat ment was employed and the oral and written tests were ad ministrated for the second time as post test in Turkish. The same process was applied for the both units which had been taught. Moreover, after having taught the both units, the students were written a text which they have not heard and they were read a text which they have not read before. The results of the research are as follows : 1. The average of the achievement scores in writing for experimental group who have participated to the planned extra-curricular activities was higher than the control group viwho have not participated those activities. 2. It was found that there was no significant difference between the experiment group who have partici pated to the planned extra-curricular activities and the control group who have not participated those activities from the reading skill point of view. Vll