GPS ile araç takip ve yönlendirme sistemi
Vehicle tracking and guidance system using GPS
- Tez No: 197157
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ZİYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
GPS LE ARAÇ TAK P ve YÖNLEND RME S STEMSoner ÇINARÖZBu tez kapsamında GPS ile araç takip ve yönlendirme sistemi kurulmuştur. Takipişleminin yanı sıra araca gitmesi gereken yerin koordinatları gönderilebilmekte vekullanıcıya sesli ve yazılı olarak gidilecek yer tarif edilebilmektedir.Bu tez kapsamında aynı zamanda GPS sistem yapısı ve cep telefonu ile SMSalma ve gönderme işlemleri incelenmiş ve pratik olarak kulanılmıştır.Mikrodenetleyici üzerinde birden fazla yazılımın kesme adresleri ve başlangıçadreslerinin birbirine karışmadan nasıl konumlandırılacağı, bu yazılımlarınmikrodenetleyici üzerinde koşan yazılımlar ile bir PC üzerinden seri kanal ile nasılyüklenebileceği, yine bir mikrodenetleyici işlemcisi ile birden fazla seri kanalın (butez için 3 tane) aynı anda nasıl çalıştırılabileceği ve harici devre elemanları içinmikrodenetleyici işlemcisinin giriş ve çıkış portları ile bir adres yolu ve veri yolununnasıl oluşturulacağına dair çalışmalar yapılmıştır. Bu işlemlerin diğer işlemler ileaynı anda çalıştırılarak işletim sistemi olmadan çoklu görev (multi tasking)işlemlerinin zamanlayıcı kesmeleri ile yapılabileceği konusunda çalışmalaryapılmıştır.Bunların yanında bir ses sinyalinin EPROM bellek alanlarına kaydedilmesi veardından bu verilerin istendiğinde tekrar ses sinyaline dönüştürülmesi pratik olarakuygulanmıştır.Anahtar Kelimeler : GPS araç takip ve yönlendirme sistemi, mikro işlemciler,gömülü sistemler, GPS, GSM, SMS.Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ali Ziya Alkar, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik veElektronik Mühendisliği Bölümüi
Özet (Çeviri)
VEHICLE TRACKING and GUIDANCE SYSTEM USING GPSSoner ÇINARABSTRACTIn this master?s thesis, a vehicle tracking system using GPS has been designedand built. In addition to this tracking ability, the destination coordinates can be sentto the vehicle and the driver can be directed to the destination with soundmessages or written instructions. This adds a guidance capability to our system.Furhermore, in this master?s thesis, GPS system structure and the details of SMSreception and transmission with mobile phones have been investigated and usedin practice to navigate the user in an unknown territory.Studies have been completed on embedding several different softwares on themicrocontroller without any conflicts at start up time. The softwares can beuploaded using the serial channel of the PC.Several I/O ports, an address bus anda data bus between external circuit elements and microcontroller processor havebeen designed and utilized.Moreover, the achievability of concurrent operations in the absence of anoperating system, i.e. multi-tasking, via timer interrupts, have also been studied.Beside these, the voice information is stored in EPROM and the necessaryreconstruction conversions have also been performed.Keywords : GPS tracking systems, microprocessors, embedded systems, GPS,GSM, SMS.Advisor : Asst. Prof. Dr. Ali Ziya ALKAR, Hacettepe University, Department ofElectrical and Electronics Engineeringi