Dijgen frekans bölüşümlü çoğullama (OFDM) sistemlerinde senkronizasyon teknikleri
Synchronization techniques in orthogonal frequency multiplexing (OFDM) systems
  1. Tez No: 197253
  2. Yazar: MUHAMMET NURİ SEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
DİKGEN FREKANS BÖLÜŞÜMLÜ ÇOĞULLAMA (OFDM)SİSTEMLERİNDE SENKRONİZASYON TEKNİKLERİÖZETOFDM, yüksek veri hızlı bit akışını paralel olarak düşük hızlı alt taşıyıcılara bölen ve buparçaları modüle etmek için kullanan bir çoğullama tekniği olarak bilinmektedir.Spektral etkinlik ve çoklu yol bağışıklığı OFDM tekniğinin en önemli avantajlarıdır. Buavantajlarının yanında OFDM, tek taşıyıcılı sistemler ile kıyaslandığı zaman sahip olduğu enönemli dezavantajlardan en önemlisi bu sistemin zaman ve frekans hatalarına karşı olanyüksek derecedeki hassaslığıdır. Zaman senkronizasyon hataları, alıcıda demodüle edilmişverideki semboller arası girişim ve faz hataları olarak adlandırılan doğru olmayanzamanlamaya karşı gelmektedir. Frekans senkronizasyonu ise alıcıdaki RF osilatörleri yadakanalın doppler kayması yüzünden oluşan alt taşıyıcı frekans uyumsuzluğudur. Frekanskayması, kanallar arası girişim (ICI) meydana getiren ve OFDM sisteminin dikgenliğinibozan bir etkidir. ISI ve ICI'nın her ikisi de OFDM sisteminin performansının düşmesineneden olur. Zaman ve frekans hatalarını tahmin etmek ve hataları düzeltmek için uygulananişlemlere senkronizasyon teknikleri denilmektedir. Genel olarak OFDM sisteminde kullanılansenkronizasyon tekniklerinin, veri eklemeli ve veri eklemesiz olarak iki tipi vardır. Verieklemeli teknikte, senkronizasyonu sağlamak için özel eğitim verileri kullanılır. Verieklemesiz medodda, OFDM sembolünün periyodik ön ek içermesinden dolayısenkronizasyon için ayrıca bir veri eklenmesine gerek yoktur.Bu tezde dikgen frekans bölüşümlü çoğullama (OFDM) sisteminde oluşan zamanlama vefrekans kaymalarını ortadan kaldırmak için kullanılan senkronizasyon tekniklerininperformansı kablosuz bölgesel ağ (WLAN) sisteminin özel bir durumu olan IEEE 802.11astandardı göz önüne alınarak çeşitli kanal ve modülasyon tipleri için bilgisayar benzetimleriyapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SYNCHRONIZATION TECHNIQUES IN ORTHOGONALFREQUENCY DIVISION MULTIPLEXING (OFDM) SYSTEMSABSTRACTOFDM is known as multicarrier multiplexing which divides high bit rate data stream toparallel low bit rate data stream and uses to modulate these parts.Spectral efficiency and multipath immunity are major advantages of OFDM technique.Besides that advantages, a major drawback of OFDM is its relatively high sensitivity to timeand frequency synchronization errors when compared to a single carrier system. Timesynchronization errors refers to incorrect timing at receiver called as phase errors andintersymbol interference (ISI) in the demodulated data. Frequency synchronization error is amisalignment in subcarrier frequency due to the fluctuations in RF oscillators or Dopplerfrequency of the channel.. This frequency offset is the effect that causes inter carrierinterference (ICI) and destroys orthogonality of the OFDM system. Both ISI and ICI results indegradation of performance of the OFDM systems. The operations applied in order toestimate and to correct time and frequency errors are called synchronization techniques.Generally there are two types of the synchronization technique in OFDM system as data aidedand non data aided. In data aided technique, special training data is used for synchronization.In non data aided method, it does not necessary to aid data additionally because ofdm symbolincludes cyclic prefix for synchronization.In this thesis, the performance of the synchronization techniques which are used to eliminatethe frequency and timing offsets occurred in the orthogonal frequency multiplexing system(OFDM) are investigated for various channel and modulation types by making computersimulations by assuming the parameters of the IEEE 802.11a that is a special case of wirelesslocal area network system.