Aşılanmış poliolefinlerin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and properties of grafted polyolefins
  1. Tez No: 197278
  2. Yazar: MÜMİMNE MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER YALÇINYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETAŞILANMIŞ POLİOLEFİNLERİN SENTEZİ VE ÖZELLİKLERİNİNİNCELENMESİPolietilen ( PE ), üstün fiziksel ve mekaniksel özellikleri nedeniyle çok yaygın kullanımalanına sahip polimerlerin başında gelir. PE'nin vinil monomerleri ile aşılamak suretiylemodifikasyonu, PE'e istenilen özelliklerin kazandırılması için en etkili yöntemlerdenbiridir.PE, özellikle ambalaj sektöründe ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ancak düşükyapışma özelliği nedeniyle özellikle düşük yoğunluklu polietilen ( LDPE ) tek başınakullanılamamaktadır. Bu nedenle PE graft ürünlerinin hazırlanarak kullanılmasıyaygınlaşmıştır.Bu çalışmada, PE'in maleik anhidritle (MA) graft kopolimerizasyonu benzoil peroksit(BPO) başlatıcılığında azot atmosferi altında geçekleştirilmiş ve PE-graft-maleikanhidrit (PE-g-MA) kopolimerlerinin graft miktarları (% MA) tayin edilmiştir. MAkonsantrasyonu ve BPO konsantrasyonunun % MA üzerine etkisi incelenerek, PE'ninmaleik anhidrit ile graft reaksiyonlarında benzoil peroksit ve maleik anhidritkonsantrasyonunun artmasıyla % MA miktarının arttığı tespit edilmiştir.Ayrıca üç farklı sabit sıcaklıkta (110oC, 120oC, 130oC) farklı sürelerle reaksiyonlargerçekleştirilerek graft reaksiyonunun kinetiği incelenmiş ve aktivasyon enerjisi (Ea )48,1 kJ/mol ve Arrhenius sabiti (A) 2,3x106 olarak bulunmuştur.Elde edilen graft kopolimerlerin yapısı Fourier Transform İnfrared (FT-IR)Spektroskopisi, fiziksel özellikleri ise Differential Scaning Calorimetry (DSC) iletanımlanmıştır.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYSYNTHESIS AND PROPERTIES OF GRAFTED POLYOLEFINSPolyethylene (PE), one of the widely used commercial polymers because of its excellentphysical and mechanical properties. Chemical modification of polyethylene via graftingof vinyl monomers is one of the most effective methods to provide desirable properties.PE is particularly used in packing industry. However, due to low adhesive propertiesparticularly low density polyethylene (LDPE) can not be used alone. For this reason thegrafted products of PE is widely used.In this study, graft copolymerization of maleic anhydride (MA) on polyethylene wascarried out with benzoil peroxide (BPO) as initiator under nitrogen atmosphere and thegrafting percentage (% MA) of polyethylene-graft-maleic anhydride (PE-g-MA)copolymers were determined. The effects of concentration of MA and BPO on thegrafting percentage (% MA) were investigated and it is observed that graftingpercentage increases as initial MA and BPO concentrations increases in graftingreactions of maleic anhydride on PE.In addition, the grafting kinetics has been investigated for various temperatures(110oC, 120oC, 130oC) and time, the activation energy ( Ea) and the Arrhenius constant(A) are found to be 48,1 kJ/mol and 2,3x106 respectively.The structure and physical properties of the prepared graft copolymers were identifiedby Fourier Transform Infrared (FT-IR) Spectroscopy and Differential ScanningCalorimetry (DSC).viii