İstabul bölgesi taş ocaklarının coğrafi bilgi sistemi (CBS) ortamında değerlendirilmesi ve yönetilmesi
Evaluation and management of quarries in region of İstanbul by geographic information systems (GIS)
  1. Tez No: 197279
  2. Yazar: MUSTAFA KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETİSTANBUL BÖLGESİ TAŞOCAKLARININ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (CBS)ORTAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİLMESİBu çalışmada İstanbul Bölgesi Taşocakları verilerinin Coğrafi Bilgi Sistemindedeğerlendirilmesi ve yönetilmesi konu edilmiştir. Bu konu doğrultusunda İstanbul ili veçevresinde bulunan taşocakları incelenmiş, Coğrafi Bilgi Sistemi hakkında araştırmalaryapılmış ve toplanan veriler analiz edilerek bir bilgi sistemi kurulmuştur.İstanbul İli ve çevresi bölgelere ayrılarak her bölgedeki kırmataş ocakları ayrı ayrıincelenmiştir. İnceleme alanı dahilinde bulunan kırma taşocaklarının ruhsat ve personelbilgileriyle birlikte; rezerv, üretim yöntemleri, yıllık üretim kapasiteleri ve ocakta çalışan işmakineleri ile nakliye araçları sayı ve kapasite bakımından incelenmiştir.Bilgi Sistemleri hakkında araştırma yapılmış, bu konu hakkında yapılan çalışmalar ve busistemlerin kurulabilmesi için gerekli olan veritabanı yönetim sistemleri, sayısal haritaoluşturma yazılımları ve sayısal harita ile veritabanı arasında ilişki kurulmasını sağlayanyazılımlar incelenmiştir.Edinilen bilgiler ışığında bilgi sisteminin madencilik alanında uygulanması için veritabanıtasarlanarak, verilerin oluşturulan veritabanına giriş yapılabilmesi için arayüz yazılımıhazırlanmıştır. İstanbul bölgesine ait sayısal haritalar üzerinde taşocakları ile veritabanıarasında ilişkiler kurulmuş böylece İstanbul Bölgesi Taşocakları Bilgi Sistemioluşturulmuştur.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION AND MANAGEMENT OF QUARRIES IN REGION OF ISTANBULBY GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS (GIS)In this study, the evaluation and management of data of quarries in region of Istanbul hasintended by the Geographic Information Systems (GIS). The quarries in region of Istanbulwere investigated. Information about GIS has been researched for understanding its structureand information system is built by obtained data relating to quarries where placed atsurrounding of Istanbul city.Istanbul region has divided to areas and quarries in these areas studied separately. Studyprocess including information of the license, employee, reserve, production methods, capacityof production, machines that use at quarries.Knowledge is obtained about information systems what they are. Studies that has been donebefore, being about database management systems, software to form digital map and softwarefor using related to graphic and non-graphic data are investigated.As a result, database was planed for using in mining within obtained data and software wasmade for input data to database easily. On the digital map belong to Istanbul region quarrieswere related with database and information system was constituted for Quarries in Istanbulregionix