İznik gölünde yaşayan levkit balığı (Rutilus frisii Nordmann, 1840) populasyonu üzerine bir araştırma
A study on the kutum (Rutilus frisii Nordmann, 1840) population living in the İznik lake
  1. Tez No: 197281
  2. Yazar: HASAN ACIPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEMEL, PROF. DR. NURAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin 5. büyük gölü olan znik Gölü'nde yaşayan ve Türkiye'desadece birkaç bölgeden kayıt verilmiş Levkit balığı Rutilus frisii (Nordmann, 1840)'ınbüyüme parametreleri tespit edilmiştir. Çalışma süresi olan Ekim 2003 ve Ekim 2004tarihleri arasında yapılan aylık örneklemeler ile yakalanan 285 adet Levkit balığı Rutilusfrisii (Nordmann, 1840) bireyi incelendi.Çalışma sonunda elde edilen bireylerin boy, ağırlık ve eşey dağılım oranları; yaş-boy,yaş-ağırlık, boy-ağırlık, kondisyon ve geri hesaplama değerleri toplam, erkek, dişi vegenç bireylerde tespit edildi.Yaş grupları 0 ile IV yaş aralığında, boylar 4,7-47,3 cm aralığında 0,932.-1.153 graralığında bulunurken dişi erkek oranı 1:0,81 olarak tespit edilmiştir. Boy ağırlık ilişkisiiçin W= 0,0073L3,0704 denklemi elde edilmiştir. Ayrıca L∞ = 60,54 cm , k = 0,271 vet0 = 0,338 olarak tespit edilmiştir.Bulunan yaş gruplarına göre ortalama boylar 0 yaş için 9,6 cm, I yaş için 19,5 cm, II yaşiçin 25,5 cm, III yaş için 35,5 cm, IV yaş için 39,3cm; ortalama ağırlıklar 0 yaş için8,3 gr, I yaş için 72 gr, II yaş için 163,5 gr, III yaş için 446 gr, IV yaş için 634,5 grolarak tespit edildi. Geri hesaplama sonuçlarına göre çeşitli yaşlardaki ortalama boydeğerleri şöyledir, I yaş için 10,1 cm, II yaş için 21,8 cm, III yaş için 31,7 cm ve IV yaşiçin 38,2 cm'dir.vi
Özet (Çeviri)
In this study, growth parameters of the kutum inhabiting lake Iznik which is the fifthbiggest lake in Turkey was determined. The species has been reported from fewlocations. 285 kutum individuals were montly collected between October 2003 andOctober 2004.Length, weight, age, sex distribution and ratio, age-length, age-weight, length-weightrelationships, condition factor and back-calculation values of the kutum weredetermined for all individuals of the kutum.Age groups of the sampling varied between 0 and IV. Total length and weight of theindividuals was caught 4,7-47,3 cm and 0,932-1.153 g respectively. Total length-weightrelationship was W=0,0073L3,0704 for all individuals. Female:male ratio was determinedas 1: 0,81. The parameters of the von Bertalanffy growth curves were estimated asL∞ = 60,54 cm, k = 0,271 to = 0,338.Average total lengths of 0, I, II, III, IV age groups were determined as 9,6 cm, 19,5cm, 25,5 cm, 35,5 cm, 39,3 cm, respectively and average weights of 0, I, II, III, IV agegroups were determined as 8,3 gr, 72 gr, 163,5 gr, 446 gr, 634,5 gr, respectively.Back-calculated lengths of I, II, III and IV age groups of the kutum were estimated 10,1cm, 21,8 cm, 31,7 cm, 38,2 cm, respectively.vii