İznik Gölü'nün kıyı bölgesi sedimanları üzerinde yaşayan alg toplulukları
Algal communities living on the littoral sediments of Lake İznik
  1. Tez No: 56110
  2. Yazar: YELDA AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AYKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
V. ÖZET İZNİK GÖLÜ'NÜN KIYI BÖLGESİ SEDİMANLARI ÜZERİNDE YAŞAYAN ALG TOPLULUKLARI Marmara bölgesinin en büyük gölü olan iznik gölünde yapılan bu çalışmada gölün biyolojik çeşitliliği ve verimliliğinde önemli olan epipelik floranın kompozisyonu, yoğunlukları, mevsimsel değişiklikleri ve bunları etkileyen fiziksel ve kimyasal faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Haziran 1994 - Temmuz 1995 tarihleri arasında yapılan bu çalışma sonucunda Bacillariophyta üyeleri her dönem dominant olmuş, bunun dışında Cyanophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, Cryptophyta ve Dinophyta üyeleri kaydedilmiştir. Alglerin yoğunluklarında fiziksel ve kimyasal faktörlerin yanı sıra sediman yapısıda etkili olmuştur. Bacillariophyta'dan Achnanthes lanceoSata, Amphora ovalis, Fragllaria Intermedia, Navîcuîa cryptocephala ve Niizschla palea sıklık oranı yüksek ve bol olarak, Cyanophyta'dan Merlsmopediave Osclllatoria türleri diğerlerine göre daha sık ve bazı dönemlerde oldukça yüksek sayılarda bulunmuşlardır. Daha önce yapılmış bazı araştırmalarda oligotrofik olarak değerlendirilen İznik gölü, epipelik alg florası kompozisyonu ve yoğunluğu göz önüne alındığında mezotoflye yakın durumda bulunmuştur. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY ALGAL COMMUNITIES LIVING ON THE LITTORAL SEDIMENTS OF LAKE IZNIK The aim of this study was to investigate the composition, abundancy, seasonal variations of epipelic flora that has play an important role on the biological diversity and productivity of the- Lake İznik, the largest in the Marmara region and to determine physico-chemical factors affecting them. During the period of study, June 1994-July 1995, members of the Bacillariophyta were dominant all the sampling period, followed Cyanophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, Cryptophyta, Dinophyta. Both physico-chemical factors and sediment structure had an influence on the abundancy of the algae. Achnanthes lanceolata, Amphora ovalis, Fragllaria Intermedia, Navlcula cryptocephala, and Nltzschla palea of Bacillariophyta were found to be highest in frequency and abundancy. Cyanophyta followed the Bacillariophyta in frequency and abundancy. Merismopedia and OscUlatoria species were most dominant among Cyanophyta members at certain times. According to previous researches, this lake was evaluated as an oligotrophic lake; however, considering the composition and abundancy of epipelic algal flora, the lake was found to be close to the mesotrophic state. 76