Hypericum Iysimachioides bitkisinin etanol ekstraktının yüksek kolesterollü tavşanlarda serum lipid düzeyi ve lipid peroksidasyonuna etkisi
  1. Tez No: 197317
  2. Yazar: FİDAN HAKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKSEL KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hypericum Lysimachioides Bitkisinin Etanol Ekstraktının Yüksek KolesterollüTavşanlarda Serum Lipid Düzeyi ve Lipid Peroksidasyonuna EtkisiFidan HAKİMOGLUÖZETKolesterol, insan vücudunda önemli fonksiyonlara sahiptir. Buna karşın, kandayüksek düzeyde kolesterol bulunmasının (hiperkolesterolemi) zararlı etkileri bulunmaktadır.Kanda total kolesterol, LDL ve HDL kolesterol seviyeleri ile koroner arter hastalığı arasındabir ilişki olduğu bilinmektedir. Birçok bitkisel ürünün vücutta lipit ve kolesterol seviyelerinidüşürdüğü ve aynı zamanda güvenilirliği rapor edilmiştir.Bu çalışmanın amacı Hypericum lysimachioides bitkisinin etanol ekstraktının yüksekkolesterollü tavşanlarda serum lipid düzeyi ve serum lipid peroksidasyonuna olan etkisiniaraştırmaktır. Materyal olarak 20 adet yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Tavşanlar dört grubaayrıldı ve standart yem ile beslenen (I. Grup), standart yem ve H. lysimachioides bitkisininetanol ekstraktı (50mg/kg vücut ağırlığı) (Grup II), standart yem, H. lysimachioides bitkisininetanol ekstraktı (50mg/kg vücut ağırlığı) ve kolesterol (100mg/kg vücut ağırlığı) (Grup III) veson olarak standart yem ve kolesterol (100mg/kg vücut ağırlığı) (Grup IV) içeren yemler 5hafta süreyle verildi.Kan örnekleri çalışmanın başlangıcında ve 5 haftanın sonunda grupları oluşturantavşanların marjinal kulak venasından toplandı. Serum kolesterol ve trigliserid ve HDLkolesterol düzeyleri kit ile ölçüldü. LDL kolesterol Friedewald Formülü kullanılarakhesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi tek yönlü varyans analizi ile yapıldı.(ANOVA)Bu çalışmada, 5. haftanın sonunda serum lipid peroksidasyonu TBARS metoduylaölçüldü.Histopatolojik olarak, bitkinin aorta torakaliste arteriosklerotik ve karaciğerdehidropik dejenerasyon ve yağlı değişim lezyonlarının gelişim derecelerini azalttığı görüldü.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, H. lysimachioides bitkisinin etanol ekstraktınınyüksek kolesterollü tavşanlarda total kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerini kontroledebileceğini, ayrıca antioksidant ve hipolipidemik bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hypericum Lysimachioides Bitkisinin Etanol Ekstraktının Yüksek KolesterollüTavşanlarda Serum Lipid Düzeyi ve Lipid Peroksidasyonuna EtkisiFidan HAKİMOGLUSUMMARYCholesterol plays important roles in the human body. Abnormally high levels ofcholesterol (hypercholesterolemia), however can be harmful. It is known that totalcholesterol, LDL cholesterol and HDL cholesterol levels are correlated with risk of coronaryartery disease. Many herbal medicinal products reported to have potential to reduce lipid andcholesterol in body and encourages safety profile.The aim of this study was to investigate the effect of ethanol extract of Hypericumlysimachioides on serum lipid levels and serum lipid peroxidation in hypercholesterolemicrabbits. The material of the research consisted of 20 New Zelland rabbit. The rabbits weredivided into four groups and these groups were fed with diets containing standart pellets(Group I), standart pellets and ethanol extracts of H. lysimachioides (50mg/kg body weight)(Group II), standart pellets, ethanol extracts of H. lysimachioides (50mg/kg body weight) andcholesterol (100 mg/kg body weight) (Group III), and finally standart pellets and cholesterol(100 mg/kg body weight) (Group IV), for five weeks.Blood samples were collected from marginal ear vein overnight fasted rabbits beforeand after five weeks treatment. Serum cholesterol and triacylglycerol were estimated usingkits. LDL cholesterol was calculated by Friedewald?s formula. Statistical significance of thedata was analyzed using one way analysis of variance (ANOVA).In this study, lipid peroxides were measured in serum as TBARS method after 5 weeksof treatment.On account of histopathological findings, it was confirmed that ethanol extract of H.lysimachioides restrained the progression of the atherosclerotic lesions in the thoracic arteryand of hydropic degeneration and fatty changes in the liver.The results of this study show that ethanol extract of H. lysimachioides can control therise in total cholesterol and LDL cholesterol in animals fed a high cholesterol diet and mayalso have antioxidant and hypolipidemic effect in hypercholesterolemic rabbits.