Konvansiyonel ring ve kompakt iplik eğirme sistemleri ile elde edilen ipliklerin örme kumaş performanslarının karşılaştırılması
The comparison of the knitted fabric properties produced by conventional ring and compact spun yarns
  1. Tez No: 197331
  2. Yazar: ORHAN SAMİ SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
iiiÖZETKonvansiyonel ring iplik eğirme sisteminin modifiye edilmesiyle birlikte son yıllardakompakt iplik eğirme sistemleriyle üretilmiş tüylülük oranı düşük iplik üretimindeönemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu eğirme sistemlerine ait hazırlanmış mevcutbilgiler daha çok makine üretici firmaları tarafından yapılmış olup konuyla ilgilidetaylı bilgilerin kısıtlı olmasının yanı sıra tamamen bağımsız çalışmaların sayısı daoldukça azdır. Bunun yanında mevcut çalışmaların çoğunda, kompakt vekonvansiyonel ring iplik eğirme sistemlerinde üretilen ipliklerin hammadde bilgileridetaylı belirtilmediği gibi yapılan karşılaştırmalar da istatistiksel analizler yerinesadece ortalama değerler kullanılarak yapılmıştır.Bu çalışmada, öncelikle konvansiyonel ring ve kompakt iplik konusundakiçalışmalar ve bulgular özetlenmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında ise aynı elyafözelliklerine sahip ve aynı harman hattından geçen konvansiyonel ring ve kompaktiplik eğirme makinelerinde Ne 30/1 numara penye triko iplikler üretilmiştir. Üretilenipliklerin özellikleri istatistiki analizlerle karşılaştırılmıştır. Daha sonra aynı şartlardaörme ve boyama işlemleri uygulanmıştır. Ham ve boyalı kumaşların boncuklanmadayanımı, patlama mukavemeti, yıkama sonrası görüntüleri, boya alma ve hidrofilitegibi bazı özellikleri karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, kompaktipliklerin ve bunlardan üretilen örme kumaşların konvansiyonel ring ipliklere göreönemli farklılıklar gösterdiği ve bu farklılıkların da örme kumaş performansınıetkilediği görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Kompakt iplik eğirme sistemi, Konvansiyonel ringiplik eğirme sistemi, Kompakt iplik, Konvansiyonel ring iplik.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTWith the modification of conventional ring spinning systems, there has beenimportant progress in the production of less hairy yarns manufactured by so calledcompact yarn spinning systems. The present literature regarding this modifiedspinning system has been mostly prepared by the machine manufacturers, so eitherthe knowledge is limited or they mostly belong to the manufacturers. On the otherhand, in the available literature, the raw material details are not given as well as thefindings are compared with only average values rather than based on detailedstatistical analysis.In this work, firstly the studies and findings on conventional ring and compact yarnswere summarized. In the experimantal part, Ne 30/1 combed conventional ring andcompact yarns have been manufactured using the same fiber blend. Then yarnproperties are compared statistically. Following this, the yarns were knitted andfabrics were dyed under the same conditions. Finaly, some properties of both grayand finished fabrics such as pilling behavior, bursting strength, appearance afterwashing, dye uptake and hydrophility have been compared.As a result of the evaluations performed, it has been observed that compact yarnsshow a significant differences compared to the conventional ring yarns and thesedifferences affect the performance of the knitting fabrics.KEYWORDS: Compact yarn spinning system, Conventional ring spinning system,Compact yarn, Ring spun yarn, Hairness.