Elma yetiştiriciliği üzerine uzman sistem çalışması
An expert system working of apple growing
  1. Tez No: 197343
  2. Yazar: EMRE KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
iiiÖZETGünümüzde tarım ürünleri üretimi karmaşık bir problem olup çeşitli kaynaklardanbilgiyi toplayan ve içeren bir iş haline gelmiştir. Rekabet gücünü koruyabilmek vedoğru karar verebilmek için çiftçi günlerce tarım uzmanına müracaat etmekzorundadır. Maalesef böyle bir danışman, çeşitli nedenlerden dolayı, her zamanmümkün olmamaktadır. Bu problemi belli bir derecede çözebilmek için çok güçlübir araç olan uzman sistemler kullanılabilir.Bu çalışma, Isparta koşullarında yetiştirilebilecek en uygun meyvelerden biri olanelma yetiştiriciliği hakkında bir uzman sistemi üzerinedir. Elma yetiştiriciliği,elmanın anavatanından başlayarak, genel özellikleriyle açıklanıp, yetiştiricilik vedepolama bilgilerine kadar ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Aynı zamanda yapılançalışmanın görsel yönden de tatmin edici olmasına özen gösterilmiştir.Çalışmanın 1. bölümünde konu ana hatlarıyla anlatılmaya çalışılmış ve açıklanmıştır.2. bölüm, uzman sistemleri içine alan yapay zeka kavramının açıklanmasıylabaşlamış ardından uzman sistemler ayrıntılarıyla irdelenmiştir. 3. bölüm uzmansistemin hazırlanması için gerekli olan yazılıma ve yöntemine ayrılmış veayrıntılarıyla açıklanmıştır. 4. bölümde çalışmanın sonucunda uzman sisteminhazırlığı anlatılmıştır. Son bölüm ise, sonuçların incelemesine ayrılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Uzman sistem, elma yetiştiriciliği, interaktif
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTNowadays, production of agricultureal products is a complex problem that includescollecting information frora different sources. Farmer must take agriculture experts'advice to give right decision and protect competition power. But this kind of advicecan not be done always for different problems. Expert systems can be used to givesolution to these probûems.This study, is an expert system study on the production of apple which is one of themost suitable fruit kinds that can be grown in the conditions of İsparta Production ofapple has been explained in detail frora its homeland to its growing and to its storage.At the same time the study's apperance as cared for.At the first part of the subject explained with main parts. Second part begins with theexplaration of the concept of artifıcial intelligence including expert systemsfollowing this, expert systems were looked into. in the 3th part includes the softwarerequired for the preparation of the expert systems and method and this is explained indetails. in the 4th part, in the results the preparation of expert system is explained.The last part includes the study into the results.KEY WORDS: Expert System, apple growing, interactive