Fındıklarda bazı kırılma özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on determining some cracking properties of hazelnuts
- Tez No: 197342
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
iiÖZETBu çalışmada, Tombul, Foşa ve Sivri fındık çeşitlerinin, bazı fiziksel özelliklerininkırılma özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çeşitlerin, kırma yönlerinin, kırmahızının, kabuk kalınlığının, ortalama geometrik çapın ve iç boşluğun kırılma kuvveti,kırılma enerjisi, deformasyon ve iç çıkma kalitesi üzerine olan etkileri belirlenmeyeçalışılmıştır.Fındıkların ortalama geometrik çaplarının ve kabuk kalınlıklarının, kabuk kırılmaözelliklerini önemli şekilde etkilediği bulunmuştur. Kabuk kalınlığı, kabuklu fındığınhacmi ve ortalama geometrik çap arttıkça kabuk kırılma kuvveti ve kırılma enerjisiartmıştır, deformasyon ise düşmüştür. Kırma hızı arttıkça iç çıkma kalitesi azalmıştır.Kırma yönü özellikle Foşa çeşidi fındıkların kırılma özellikleri üzerine etkili olmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Fındık, kırılma özellikleri, iç çıkma kalitesi
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn this study, effects of some physical properties of Tombul, Foşa and Sivri hazelnutvarieties on cracking characteristics were determined. Effects of variety, compressionposition, cracking speed, shell thickness, geometric mean diameter and volume of spacebetween kernel and shell on cracking force, energy, specific deformation and kernelextraction quality were determined.It was determined that, cracking characteristics of hazelnuts were affected by shellthickness and geometric mean diameter. Results showed that while energy and force forinitial rupturing increased, deformation decreased with increase in shell thickness,volume of nut and geometric mean diameter. Kernel extraction quality decreased withcracking speed. Cracking characteristics of Foşa hazelnuts were affected bycompression position.KEY WORDS: Hazelnut, cracking characteristics, kernel extraction quality