Isparta yöresi elma ve kiraz ağaçlarının bor beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of bor status of apple and cherry trees in Isparta
- Tez No: 197345
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ERDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Isparta ilinin kiraz ve elma üretiminin yoğun olarak yapıldığı Eğirdir,Gelendost, Yalvaç, Senirkent, Atabey, Uluborlu ve Keçiborlu ilçelerinde yürütülmüştür. Buçalışma ile Isparta ilindeki kiraz ve elma bahçelerinin B beslenme durumlarının toprak veyaprak testleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca topraktaki B konsantrasyonları ile bitki Bkonsantrasyonları ve bazı toprak özellikleri arasındaki ilişkiler irdelenmeye çalışılmıştır. Buamaçla yöreyi temsilen seçilen kiraz ve elma bahçelerinden 0-20 cm ve 20-40 cm derinliktenalınan topraklarda ve yaprak örneklerinde B analizleri yapılmıştır.Toprak analiz sonuçlarına göre, kiraz bahçelerinin 0-20 cm derinliğinden alınanörneklerinin % 60'ının yeterli (0.5-2.0 ppm) % 40'ının yetersiz (20ppm).Sonuç olarak toprak analizlerine göre bahçelerin yaklaşık yarısında (0-40 cm için genelortalama) B eksikliği belirlenmiş olmasına rağmen, yaprak analiz sonuçlarına göre bahçelerintamamında B eksikliği belirlenmemiştir. Bu durum bazı bahçelerde toprak ve yaprak testleriarasında uyum gözlenirken bazılarında bir uyumsuzluğun olduğunu göstermektedir. Yani bazıtopraklarda kullanılmış olan toprak B testi yöntemi işlememiştir. Bu nedenle uyumsuzluğunolduğu alanlara ait toprak özellikleri detaylı olarak belirlendikten sonra bu topraklargruplandırılmalı ve bu özelliklere sahip alanlar için yarayışlı B belirlemesine yönelik yeni testyöntemleri üzerinde çalışılmalıdır. Yada daha geniş kapsamlı bir çalışma ile farklı bitkileri elealan ve toprak testleriyle eşgüdüm halinde yürütülen uzun soluklu test tekniklerigeliştirilmelidir.ANAHTAR KELİMELER: Bor, Bor beslenmesi, Bitki Besin Elementleri, Toprak Özellikleri,Etkileşimler
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Eğirdir, Gelendost, Yalvaç, Senirkent, Atabey, Uluborlu,Keçiborlu districts of Isparta province. The aim of this study was to determine B status of theorchards in which apple and cherry have been commonly grown by doing soil and leaves tests.In addition, relations between soil B-plant B concentrtion and some soil properties were tried toinvetigate. For that reason, soil samples were taken from different depths (0-20 and 20-40 cm)and plant leaves were collected from representative orchards of the study area. These sampleswere analysed in term of B concentration in laboratory.According to soil analysis results, while 60 % of soil samples taken from 0-20 cm depthin cherry orchards has sufficient level (0.5-2.0 ppm), 40 % has not sufficient level (