Isparta ilinde iklim-tarım ilişkisi
Isparta province climate-the relationsip of agriculture
- Tez No: 296319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KAFALI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırma alanı, Akdeniz Bölgesi'nin, Antalya Bölümü'nün Göller Yöresi'nde yer almaktadır. Çalışma sahası, Isparta ili çevresini doğal bir sınır gibi çevreleyen dağlık alanlar, önemli tarım alanlarını oluşturan ovalar ve son olarak da ovalarla dağlar arasında kalan az eğimli, dalgalı arazilerden oluşan plato sahalardan oluşmaktadır. Ayrıca Eğirdir gölünün tamamı ve Beyşehir gölünün bir kısmı da inceleme alanı içerisinde yer almaktadır.Kıyı kesimindeki yağış ve sıcaklık koşulları Isparta civarında değişikliklere uğrar. Bu sebeple, genel olarak, Isparta ili sınırları içerisinde hem Akdeniz hem de karasal ikliminin özellikleri zayıflamış olarak hissedilmektedir. Araştırma alanındaki istasyonlar da yıllık ortalama sıcaklık 11-13 oC arasında değişmektedir. Sıcaklığın yıl içindeki değişimleri, deniz seviyesine indirgenmiş sıcaklıklar ve amplitüd değerleri göz önünde bulundurularak araştırma sahası sıcaklık rejimi bakımından Karasal Geçiş Tipindedir. Alanda yarı kurak şartların hâkim olması nedeniyle yağış değerleri yüksek değildir (Isparta 514.7 mm, Eğirdir 825.5 mm). Araştırma alanında yağış rejimi bakımından Akdeniz-İç Anadolu geçiş tipinin etkili olduğu söylenebilir. Araştırma alanında çok çeşitli tarım bitkileri yetiştirilmektedir. Bu bitkilerin başında gelen buğday ve arpa geniş ekim alanlarına sahiptir. Yağış değerleri bakımından yarı kurak şartların egemen olması, sahada bu ürünlerin yetişmesinde doğrudan etkili olmuştur. Ayrıca sahada bu tarla ürünlerinin yanı sıra çok çeşitli meyve ürünler de yetiştirilmektedir. Yetiştirilen meyvelerden en önemlisi elmadır. Elma üretiminde Isparta ili Türkiye'de birinci sırada yer almaktadır. Isparta ilinin önemli tarım ürünlerinden biride güldür. Gül bitkisinden hem işlenmemiş olarak hem de endüstri hammaddesi olarak yararlanılmakta ayrıca dışarıya ihraç edilerek ticareti yapılmaktadır. Tarım ürünlerindeki miktarın değişmesinde iklim değerlerinin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Research area takes place in the lakes district of Antalya section of the mediterranean region. The study area, the surrounding mountainous areas such as a natural border around the province of Isparta, humid plains that make up the agricultural fields, and finally, the less inclined plains, undulating plateau of action consists of lands. In addition, Eğirdir Lake and some of Beyşehir Lake which are among the most important lakes in Turkey, are located within the boundaries of research area. These topographic features affect the climate of the study area directly. In addition, the entire lake Egirdir and Within the study area is located in a portion of the lake Beysehir.Turkey, large Mediterranean climate zone which is dominated in the west of subtropical zone continents, is located. Turkey's climate, the Northeast Atlantic and Mediterranean origin frontal cyclones, subtropical anti-cyclones and low pressure of monsoon to the extension of Middle East the seasonal displacement of Basra low pressure which is the product. Even though research area takes place in the Mediterranean Region, it is within border provinces of the Mediterranean region and Central Anatolia Region. Undergoes changes in rainfall and temperature conditions in coastal area in the vicinity of Isparta. Therefore, in general, in the province of Isparta, features of the Mediterranean and terrestrial climate are being felt as weakened. The annual average temperatue is varied between 11 ? 13 º C in the research stations. It is terrastrial transition type that considering the temperature changes during the year, temperatures are reduced to sea level and amplitude values in terms of research area temperature regime. Rainfall values are not high because Semi-arid conditions are the dominant in the field (Isparta 514.7 mm, Eğirdir 825.5 mm). Mediterranean - Central Anatolia Transition Type in terms of rainfall regime can be said to be effective in the research area. A wide variety of agricultural crops are grown in research area. Major agricultural productions are wheat and barley have large planting areas. Semiarid conditions of region directly affected type of produced vegetation. Also as well as field crops, a wide variety of fruit products are grown in the field. The most important fruits grown in apple. Apple production ranks first in the province of Isparta in Turkey. The rose is one of important agricultural products in the province of Isparta. Rose plant is used as both unprocessed and raw material for industry also it is exported out of the trade is made. The climate values is seen to be effective for changing amount of agricultural products.