Konaklama işletmeleri ile dağıtım aracıları arasındaki entegrasyonun konaklama işletmelerinin doluluk oranlarına etkisi
Determination of the effect of integration between accomodation establishments and tourism marketing distrubitiors on occupancy rates
- Tez No: 19743
- Danışmanlar: PROF.DR. RAUF ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
KONAKLAMA İŞLETMELERİ İLE DAĞITIM ARACILARI ARASINDAKİ ENTREGRASYONUN KONAKLAMA İŞLETMELİRİNİN DOLULUK ORANLARINA ETKİSİ (ÖZET) Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmeleri ile dağıtım aracıları (Seyahat acentaları ve Tur operatörleri) arasında gerçekleşecek entegrasyonun, konaklama işletmelerinin doluluk oranlarına etkisini ortaya koymaktır. Bu araştırma için gerekli veriler konaklama işletmelerinden yüzyüze görüşme yoluyla alanda alınmıştır. Seyahat acentalarından ise posta yoluyla gönderilen anketlerden elde edilmiştir. Alınan veriler tablolara geçirilmiştir. Aynı yöre ve yıl bazında, entegrasyona gitmiş ve gitmemiş konaklama işletmelerinin verileri karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda, entegrasyona gitmiş konaklama işletmelerinin, gitmemişlere göre daha fazla doluluğa sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu araştırmada tespit edilen bir başka sonuç ta, entegrasyona gitme eğiliminin resort oteller ve tatil köylerinde daha fazla olmasıdır. Sonuç olarak, resort oteller ve tatil köylerinin öncelikle kendi aralarında yatay entegrasyona gitmeleri, daha sonra bu işletmelerinin pazarlamasını yapmak için bir seyahat acentasının kurulması veya faaliyetteki bir seyahat acentasıyla birleşmeye gidilerek dikey entegrasyonun gerçekleştirilmesi ve bir de charter filosunun kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE EFFECT OF INTEGRATION BETWEEN ACCOMODATION ESTABLISHMENTS AND TOURISM MARKETING DISTRUBITIORS ON OCCUPANCY RATES (ABSTRACT) The aim of this research is to determine the effect of integration between accomodation establishments and marketing distributiors (Travel agencies and tuor operators) on occupancy rates. Data has been collected from the establishments either by interviewing or by postal surveys. Results were comprared and analysed according -to integrated and non-integrated establishments The main result of the research was the fact that entegrated establishments had higher occupancy rates than non-integrated cases; and integration was more common practice in resort hotels and holiday villages. In order to reach to higher accupancy rates and successful management, priority should be given to horizontal integration between resort hotels and holiday villages and after that, vertical integration with travel agencies and charter fliht firms should be considered.