Saf Akkaraman ırkı ve melezi kuzuların doğunun ağırlıklarını etkileyen makro çevre faktörlerinin etki miktarlarının hesaplanması
Estimation of the magnitudes of some major environmental factors affecting the birth weights of Akkaraman purebred and crossbred
- Tez No: 197470
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSAF AKKARAMAN IRKI VE MELEZİ KUZULARIN DOĞUM AĞIRLIKLARINIETKİLEYEN MAKRO ÇEVRE FAKTÖRLERİNİNETKİ MİKTARLARININ HESAPLANMASIAylin YILMAZAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Ayhan ELİÇİNBu araştırmanın materyalini Akkaraman, Malya, İle de France ve Merinos ırkından 28babayla Akkaraman koyunlarının çiftleştirilmesinden elde edilen 1404 saf Akkaramanve melezi kuzunun doğum ağırlıklarına ait veriler oluşturmuştur.Doğum ağırlığının kalıtım derecesi baba-bir üvey kardeşler benzerliğindenyararlanılarak tahmin edilmiştir.Doğum ağırlığını etkileyen makro çevre faktörleri olarak cinsiyet ve doğum tipi dikkatealınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisESTIMATION OF THE MAGNITUDES OF SOME MAJOR ENVIRONMENTALFACTORS AFFECTING THE BIRTH WEIGHTS OF AKKARAMAN PUREBREDAND CROSSBRED LAMBSAylin YILMAZAnkara UniversityGraduate School of Natural And Applied ScienscesDepartment of Animal ScienceSupervisor: Prof. Dr. Ayhan ELİÇİNThe material of this research is consisted from datas that belong to birth weight of 1404pure Akkaraman and crossbreed lamp that they obtain to make 28 father from the raceof Akkaraman, Malya, İle de France and Merinos.The heritability of birth weighet was estimated by paternal halfsib correlation.As the anviremental factors that they effect to bırth weight was taken into considerationbirt type and sex of kid.