Kuzu rasyonlarına katılan lavanta yağının besi performansı ve kan parametrelerine etkisi
Effect on fattening performance and blood parameters of lavender oil added to lamb rations
  1. Tez No: 921775
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada lavanta uçucu yağının, besi performansı ve kan serum biyokimya profili üzerine etkiler tespit edilmesi amaçlandı. Bu amaçla lavanta yağı saf halde enjektör yardımıyla gruplardaki bütün hayvanlara (kontrol grubu hariç) bireysel olarak ağızdan enjekte edileceği bir çalışma tasarlandı. Çalışma, ortalama 27.26±3.06 kilogram canlı ağırlıkta 5 haftalık, 36 adet erkek Akkaraman ırkı Kangal varyetesi kuzuda ile 7 gün alıştırma ve 56 gün deneme olmak üzere 63 gün devam etti. Kuzular kontrol ve iki deneme grubu olmak üzere her grup altında 12 kuzu aynı diyetlerle adlibitum olarak beslendi. Kontrol (0g lavanta yağı/hayvan), Lav1000(1000mg lavanta yağı/hayvan), Lav2000 (2000mg lavanta yağı/hayvan) olmak üzere üç grup oluşturuldu. Mevcut araştırma kapsamında deneme başlangıcı, sonu canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı açısından deneme grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of lavender essential oil on fattening performance and blood serum biochemistry profile. For this purpose, a study was designed in which lavender oil would be injected orally to all animals in the groups (except the control group) individually with the help of a syringe in pure form. The study continued for 63 days, 7 days of acclimatization and 56 days of trial, with 36 male Akkaraman Kangal variety lambs, 5 weeks old, with an average live weight of 27.26±3.06 kilograms. The lambs were fed ad libitum with the same diets in each group, as control and two trial groups, with 12 lambs. Three groups were formed as control (0g lavender oil/animal), Lav1000 (1000mg lavender oil/animal), Lav2000 (2000mg lavender oil/animal). Within the scope of the present research, no statistically significant difference was found between the experimental groups in terms of live weight at the beginning and end of the trial, daily live weight gain, feed consumption and feed conversion ratio (p>0.05).