Reassessment of genetic diversity in native turkish sheep breeds with large numbers of microsatellite markers and mitochondrial DNA (MTDNA)
Yerli türk koyun ırklarının genetik çeşitliliklerinin yüksek sayıda mikrosatelit belirteçleri ve mitokondriyal DNA (MTDNA) ile yeniden araştırılması
- Tez No: 238750
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TOGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada yedi yerli Türk koyun ırkı (Akkaraman, Dağlıç, Gökçeada, İvesi, Karayaka, Kıvırcık and Morkaraman) arasındaki ve ırklar içerisindeki genetik çeşitlilik 20 mikrosatelit lokusu ile çalışılmıştır. Analiz için, Komşu-Ağ, Faktöriyel Birleştirici Analizi ve Yapı testleri gibi pek çok test uygulanmıştır.Türk ırkları içerisinde, eskiden olduğu gibi, yüksek genetik çeşitlilik gözlenmiştir. Irkların gen havuzları gözlenmiş ve birbileriyle bir hayli kesiştiği görülmüştür. Bu kesişimin nedenlerinden biri olarak, ırklar arasındaki genetik alışveriş önerilmiştir. Anadolu'daki ilk yerli koyunların atası olduğu iddia edilen Dağlıç, en karışık birey olarak görülmektedir. En fazla koç katımına maruz kalmasına rağmen, Dağlıç hala eşsizliğini koruyor olabilir. Gözlemler, Dağlıç üzerindeki koruma pratiklerinin acilen gözden geçirilmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir.Bu çalışmanın sonuçları, Anadolu koyun ırklarının genetik farklılaşma örgüsüne dair önceki gözlemleri desteklememektedir. Bu gözlemlerdeki farklılıkların olası nedenleri üzerine tartışılmıştır.Genetik olarak uç bireyler Yapı, Bireylerin Irklara Atanması Testi ve Faktöriyel Birleştirici Analizi ile tanımlanabilirler. Bu metodlar saf koyun ırklarının oluşturulmasında ya da ırkların daha fazla genetik kirliliğe maruz kalmamasında umut vaatetmektedir. Genetik olarak uç bireylerin görünümsel farklılık sergilemediği de görülmüştür.RFLP ve SSCP metodları ile farklı bant örgüleri gösteren örneklerin mitokondriyal DNA kontrol bölgesi sekanslanmış ve bunların yaygın haplogruplar A, B ve C'ye ait oldukları görülmüştür. Yeni bir haplogrup bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, within and among breed genetic variability in seven native Turkish sheep breeds (Akkaraman, Dağlıç, Gökçeada, İvesi, Karayaka, Kıvırcık and Morkaraman) were analyzed based on 20 microsatellite loci. For the analysis, various statistical methods such as Neighbor-Net, Factorial Correspondence Analysis (FCA) and Structure were used.High level of genetic variability within the Turkish breeds was observed. Gene pools of the breeds were visualized and found that they are highly overlapping with each other. As one of the reasons of this overlap, genetic exchange between the breeds was suggested. Dağlıç, claimed to be the ancestors of first domestic sheep in Anatolia, seemed to be the most admixed one. Yet Dağlıç, despite being the most introgressed one, still might be exhibiting its uniqueness. Observations implied that conservation practices concerning Dağlıç must be urgently revised.Results of the present study do not support previous observations about the genetic differentiation patterns of the breeds within Anatolia. Possible reasons of the discrepancies between the observations were discussed.Genetically extreme individuals can be identified by Structure, Assignment and FCA tests. These methods are found to be promising in establishing new relatively pure breeds or in saving the breeds from further genetic contamination. Genetically outlier individuals were shown not to exhibit any distinct morphological differences.Unknown band patterns were found by RFLP and SSCP of mtDNA Control Region and the individuals harboring those were sequenced. They were shown to belong to the common haplogroups A, B or C. No novel haplogroup was found.