Geliştirilmekte olan yerli beyaz yumurtacı saf hatlar ve hibritlerinde verim özellikleri, yumurta kalitesi ve kuluçka sonuçlarının belirlenmesi
Determination of production traits, egg quality and hatchability results in natve white egg layer pure lines and their hybrids
- Tez No: 197471
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETDoktora TeziGELİŞTİRİLMEKTE OLAN YERLİ BEYAZ YUMURTACI SAF HATLAR VEHİBRİTLERİNDE VERİM ÖZELLİKLERİ, YUMURTA KALİTESİ VE KULUÇKASONUÇLARININ BELİRLENMESİİsmail DURMUŞAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Mesut TÜRKOĞLUBu tez, Tavukçuluk Araştırma Enstitüsüne, 1995 yılında Kanada'dan ithal edilen 4 adet beyazyumurtacı saf hat (Black, Blue, Brown ve Maroon) ve ikili melezlerinin (BlackxBlue,BrownxBlue, MaroonxBlue ve BlackxMaroon) bazı verimleri ve yumurta kalite özellikleri ilekuluçka sonuçlarını belirlemek böylece sürdürülen ıslah çalışmalarına yön vermek amacıylaplanlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma, kompakt tipi 3 katlı bireysel kafes sisteminde, her birkafes gözü tekerrür olarak ele alınmak suretiyle tesadüf blokları deneme desenine uygun olarakyürütülmüştür.Toplam 480 tavuk kullanılarak 52 hafta sürdürülen araştırmada, üzerinde durulan değişik verimözellikleri bakımından karşılaştırmalarda varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D. ThesisDETERMINATION OF PRODUCTION TRAITS, EGG QUALITY ANDHATCHABILITY RESULTS IN NATIVE WHITE EGG LAYER PURE LINESAND THEIR HYBRİDSİsmail DURMUŞAnkara UniversityInstitute of Natural and Applied SciencesDepartment of Animal ScienceSupervisor : Prof. Dr. Mesut TÜRKOĞLUThis study was carried out to determine various production traits, egg quality andhatching results of 4 white egg layer parents (Black, Blue, Brown, Maroon) and theircrossbreds (BlackxBlue, BrownxBlue, MaroonxBlue and BlackxMaroon), which wereimported from Kanada to Poultry Research Institute in 1995, aiming at shaping on-going breeding studies.