Piroliz edilmiş polietilen atıkların yoğunlaştırılmış ürünlerinin oksidasyonu
Oxidation of the condansed product of polyethylene wastes pyrolysis
  1. Tez No: 197522
  2. Yazar: UFUK ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BİLGESÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziPİROLİZ EDİLMİŞ POLİETİLEN ATIKLARIN YOĞUNLAŞTIRILMIŞ ÜRÜNLERİNİNOKSİDASYONUUfuk ÖKSÜZAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüKimya Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜSanayileşmenin ve yaşamın koşullarının ilerlemesi ile birlikte çevre kirliliğinde, katı atıklarınetkisi önem kazanmaktadır. Plastik atıklar organik kökenli katı atıklardandır. Toplam katıatıkların içinde plastikler, ağırlıkça yaklaşık % 10' u, hacimce %30' u oluşturmaktadır. Hertürlü malzemenin ve özellikle gıda maddelerinin ambalajlanmasında, kısa zamanda teknolojisideğişen elektronik cihazların ana yapı malzemelerinin (televizyon, bilgisayar, v.s.,) üretimindeve otomotiv sanayiinde yaygın kullanımı, plastiklerin üretimini artırmaktadır. Bu yaygınkullanımın sonucunda çok fazla miktarda plastik atık oluşmakta ve çevrede istenmeyen atıklara,sonuçları şimdiden kestirilemeyen çevre kirliliklerine sebep olmaktadır. Plastik atıkların doğadaparçalanma sürelerinin yüksek olması atıldıkları çevrede uzun süre kirlilik oluşturmalarınaneden olmaktadır. Ayrıca doğal bozunma sonrası meydana gelebilecek olumsuz etkiler tümüylebilinmemektedir. Bu sebeplerden dolayı plastik atıkların geri dönüşümlerinin sağlanması veaynı amaçlı ya da farklı amaçlı kullanımlara sunulması çevre kirliliğinin azalmasında veatıkların ülke ekonomisine kazandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Kaynakların etkinkullanımı yönünden de geri kazanım gereklidir.Plastik atıkların; pirolizi, piroliz sonucu oluşan sıvı ürünlerin hidrojenasyonu ve yine pirolizsonucu oluşan sıvı ürünlerin oksidasyonu gibi değişik yöntemlerle değerlendirilip sanayii de birçok kullanım alanları bulunan daha kıymetli ürünlere dönüşümlerinin sağlanması günümüzkoşullarında gerçekleştirilebilmektedir. Bu koşullar göz önünde bulundurulmuş ve çalışmamızplastik atıkların değerlendirilmesi üzerine yapılmıştır. Amacımız AYPE plastiktik atıklarınpirolize uğratılması ve piroliz sonucunda oluşan sıvı ürünlerden oksidasyonla daha kıymetliürünlerin elde edilmesidir. Bu amaç kapsamında AYPE' nin ilk olarak piroliz deney sistemindepirolize uğratılması sonucunda oluşan sıvı ürünler, oksidasyon deney sisteminde hammaddeolarak kullanılmıştır ve bu ürünlerden daha kıymetli ürünlere dönüşüm sağlanmaya çalışılmıştır.Oksidasyon deney sisteminde; katalizörsüz, bakır I oksit katalizörü ve vanadyum penta oksitkatalizörü kullanılarak deneyler yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda sıvı ürünlere dönüşümyaklaşık olarak maksimum %85 bulunmuştur. Deneylerden elde edilen ürünlerin yapılarınınGC/MS yardımıyla aydınlatma çalışmaları sonucunda; Alkol, Aldehit, Karboksilli Asit veKetonların oluştuğu tespit edilmiştir.2006, 120 sayfaANAHTAR KELİMELER: Polietilen, piroliz, plastik atık, geri kazanım, oksidasyon, olefin,parafini
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisOXIDATION OF THE CONDANSED PRODUCTS OF POLYETHYLENE WASTESPYROLYSISUfuk ÖKSÜZAnkara UniversityScience & Technology InstituteChemical Engineering DepartmentAdvisor: Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜAs the industrialization and life standarts goes further, at present , environmental pollution, inwhich solid wastes has a big effect, has an important presence. Plastic wastes are organicsourced solid wastes. In overall solid wastes, plastics takes approximately 10 % in weight and30 % in volume. Packaging all kinds of materials, especially foodstuffs; production of mainparts of electronical devices (e.g. televisions,computers etc..) that recently had a technologicalchange, and widespread usage in automotive industry, increase the production of palstics. As aresult of this usage, huge plastic wastes come into existence and not likely environmentalconditions occur as well as unprophosed environmental pollution risks. As disintegrationperiods of plastic materials are high, it results them to stay where they are reasoning pollutionfor a ling time. Besides, after natural vanishing, negative effects are completely unpredictable.Because of these reasons, recycling plastics and usage in same or different purposes is veryimportant in decreasing environmental pollution and obtaining them to country?s economy.Moreover, Affective usage of sources, recycling is needed.Evaluation of plastic wastes by methods like , phrolisis, hydrogeneration os on liquid productsafter phyrolisis and oxidation of the liquid products after phyrolisis, it can be supplied toindustry as a wide usage opportunity and valuable products in our present days. Theseconsitions have been put on sight and our work is have completed on putting plastic churns touse. Our goal is phrylosing LDPE plastic wastes and getting more valuable products byoksidating phrolised materials? liquid products. Including this purpose, After phyrolising LDPEin pyhrolisis experiment system, the liquid products have been used as raw materials inoxidation experimental system to recycle more valuable products. In oxidation experimentalsystem; with no catalyst, with cupper I oxide catalyst and vanadium pentaoxide catalysts havebeen used for experimental studies. As a result of these experiments transformation into liquidproducts have found as 85 %. By the help of GC/MS in identifying the structures of theproducts showed; Alcohol, Aldehyde and Carbocsiled Acid formations have been determined.2006, 120 pagesKEY WORDS: Polyethylene, pyrolisis, plastic waste, recycling, oxidation, olefine, paraphineii